| Davyduchiha2001 a întrebat:

Poți sa scapi definitiv de Helicobacter Pylori? Nu știu sigur dacă sunt infectat dar am văzut că simptomele mele se aseamănă cu cele pe care le produce bacteria. Peste câteva zile o sa merg la medic. Vreau sa știu dacă se poate scăpa de aceasta infectie. Mulțumesc mult! Dau fundă!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Exista medicamentatie specifica, formata dintr-un amestec de 3-4 antibiotice diferite, care se iau timp de 2 saptamani.

Medicul care a diagnositicat aceasta infectie cu HP poate sa prescrie o reteta cu acest tratament, iar la 3 luni dupa terminarea lui, se repeta testul, ca sa se vada daca mai exista HP in stomac.
La nevoie, se repeta tratamnetul inca odata.

| Davyduchiha2001 explică (pentru Violleta2022):

Deci sa înțeleg ca se poate scăpa definitiv de infecție?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Davyduchiha2001):

Da, bineinteles ca se poate scapa de infectia cu HP, facand acel tratament cu antibiotice, corect si complet si tinand un regim alimentar serios pe toata durata tratamnetului (fara dulciuri, fara lapte, iaurturi si branzeturi, fara sucuri si alcool).

Netratarea corecta a acestei bacterii HP, poate duce la ulcer si chiar cancer de stomac.
Dar in ziua de azi nu mai moare nimeni, fiindca exista acest tratament cu amestecul de antibiotice, care te scapa de cu succes de bacteria HP.

| Davyduchiha2001 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc mult de tot!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Davyduchiha2001):

Sanatate multa!

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ai dat funda unui raspuns care nu este nici pertinent dapai tehnic corect, in fine, probabil de asta unii useri de pe TPU stau in rang mare dar au contributie MICA; nu imi pasa de asta ca nu se castiga nimic din asta! iar unii se cred zmei ca au nu stiu ce loc in top e problema lor!

Despre ce ai intrebat tu, nu stiu sa iti zic daca exista un postulat>ca da se scapa definitiv sau exista cazuri cand acest microb ramane-cel din urma caz posibil din cauza netratarii corespunzatoare intrucat acest microb este rezistent la antibiotice.
pe scurt da se scapa de aceasta infectie dar persoanele se pot reinfecta, aici nu functioneaza chestia cu anticorpii care neutralizeaza o eventuala reinfectare, anticorpi se vor forma dar aceasta bacterie este rezistenta!

Tu nici nu ai un diagnostic pus ca ai avea Helicobacter Pylori si deja te gandesti ca ai acest microb!

In primul rand exista o multime de simptome la nivelul gastro-intestinal care se aseamana cu infectarea cu helicobacter, multi medici banuiesc ca absolut toate ulcerele si gastritele au doar acest microb la baza, nu este gresit dar nici corect, este pe acelasi principiu cu steatoza ficatului, care nu este doar de natura alcoolica!
BRGE-boala de reflux da simptome de natura asemanatoare cu cele produse de Helicobacter Pylori, de exemplu!
Deci ce ai citit tu pe net si te-ai autodiagnosticat nu este fondat!

Iti sugerez sa faci testul din materie fecala pentru a depista infectarea cu Helicobacter Pylori! orice alt test la sange de exemplu nu are acuratete, deci este degeaba!