| Quapk a întrebat:

Am anxietate sociala si nu stiu cum sa scap. M-am saturat sa stau incontinuu inchisa in camera, doar ca privirile tuturor ma jeneaza. Cand ies pe strada si sunt inconjurata de oameni simt ca "ma sufoc". Imi este frica sa merg si sa intalnesc un psiholog si imi este rusine sa strig dupa ajutor, dar nu mai suport.
As vrea sa stiu cum pot sa scap de ea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nu scapi, dar inveti sa o ignori. Trece odata cu varsta. Chiar daca o sa iti fie scarba de prezenta altora in continuare, o sa inveti sa o tolerezi. De regula problemele astea apar la persoane cu inteligenta (mult) peste medie, asa ca totul e sa depistezi singur(a?) o metoda de a le ocoli si de a aplica metoda respectiva.

| simina96 a răspuns:

Buna! Uite aici un site de consiliere psihologica online, iti faci un cont si poti pune intrebari cu ce te nelinisteste si vei primi mai multe raspunsuri specializate de la diversi psihologi este gratuit si nu trebuie sa te identifici, poti pune si intrebarea anonim, nimeni nu stie cine esti.Incearca poate te ajuta.Si eu am pus mai demult diverse intrebari si chiar m-a ajutat mult site-ul asta cu sfaturile care le-am primit. http://www.psihoterapie.net/