| popmirgea1999 a întrebat:

Am auzit ca energia ti-o iei din grasimi. E adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Sursele de energie ale organismului sunt atat grasimile, cat si proteinele si glucidele.
http://www.i-medic.ro/......ntestinalt

| AdelinaC a răspuns:

Grasimile,glucidele si proteinele ingerate sunt transformate de organism in glucoza.Ea este sursa principala de energie pentru toate organele.
Daca ingeri prea multe glucide, lipide, proteine, corpul le va depozita sub forma de grasime.In caz de malnutritie, atunci cand organismul nu mai primeste principiile alimentare de care are nevoie, transforma lipidele din depozitele de grasime in glucoza. Daca malnutritia dureaza ff mult, depozitele se termina si incepe preluarea de proteine din muschi.Aceasta faza e foarte periculoasa, putandu-se termina cu decesul.

| Cosmin86 a răspuns (pentru AdelinaC):

Copy/paste fara sa intelegi nimic

copil mic...

| kar1GaNNN a răspuns:

Energia in primul rand o primesti din fructe si legume, in al doilea rand o primesti cand dormi, de aceea este indicat sa dormi 3-4 ore pe zi la amiaza.
Bafta!

| ElenaSA a răspuns:

Carbohidratii, lipidele-care elibereaza o cantitate mare de energie- si proteinele sunt surse de energie.