| Anaasstasssssiaa a întrebat:

Am avut niște probleme de sănătate, niște lipsuri de calciu, fier, care mi-au provocat amețeală, nu am leșinat niciodată, însă de atunci am rămas cu o frica imensa, mi-e foarte greu sa ies undeva, ma gândesc mereu sa nu leșin, sa nu fiu confuza... probabil am intrat intr-o perioada de anxietate. Ce sa fac? Nu vreau sa merg la psiholog, nu sunt chiar in stadiul acela

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Spasmofilia (lipsa mare de calciu) este boala care se datoreaza alimentatiei "saracacioase" in calciu si poate merge chiar si pana la lesin. Cel mai mult se regaseste la fete si femei tinere, care "isi tin silueta" si nu consuma alimentele strict necesare organismului.

Pentru a nu avea lipsa de calciu, trebuie consumata multa lapte si produse lactate, naturale!
Astfel, zilnic trebuie consumat minim o cana de lapte de vaca (ne-degresat! ), precum si 100-200 grame de lactate (cas, branza, telemea, etc.).

Pentru fixarea in organism (oase, muschi) este nevoie si de magneziu si fluor!
Fluor se gaseste in carnea de peste. Din acest motiv, este recomandat sa se consume saptamanal, minim odata!
Magneziu se gaseste in multe legume si fructe. Recomand consumul a cate 200-300 ml de suc favut din sirop de coacaze negre.

Mai sunt si multe alte alimente naturale care contin vitamine si alte substante necesare organismului.
Din acest motiv, pentru a avea un organism sanatos, trebuie consumate produse neprocesate chimic, cat mai diversificat

| Anaasstasssssiaa explică (pentru Bula):

S-a rezolvat problema cu lipsa de calciu, am făcut analize de sânge și au ieșit perfect

| Bula a răspuns (pentru Anaasstasssssiaa):

Calciul se consuma din organism in permanenta, iar surplusul (si nu numai) se elimina prin urina.
Fetele tinere, dar si femeile mature au nevoie de mai mult calciu, din motive biologice. Deoarece in timpul- si dupa sarcina, respectiv dupa menopauza, femeile au pierdere mare de calciu, iar daca nu au suficiente rezerve inglobate in oase, atunci la batranete vor fi foarte vulnerabilecu fracturi osoase in caz de cazaturi, lovituri.
Din acest motiv, o femeie trebuie sa aiba IN PERMANENTA laptele si produsele lactate, inclusiv pentru prevenire!

| Simpatic a răspuns:

Nu ai de ce sa iti fie frica, ceea ce ai avut/ai tu sunt niste carente de substante sa le numim asa, nicidecum nu ai fost bolnava, boala e ceva grav.
Trebuie sa ai un regim variat care sa contina si ceea ce ai tu lipsa adica calciu si fier, medicul nu ti-a spus ce ar trebui sa adaugi in regimul tau pentru a avea aceste substante?
Daca nu cauta pe net alimente care iti cresc calciul si cele care au continut ridicat de fier https://www.docbook.ro/blog/Alimente-bogate-in-fier
Exista de asemenea si suplimente care contin calciu in farmacii, banuiesc ca exista si complexe de vitamine care contin printre altele calciu, fier si alte minerale, vitamine etc
Ai de unde alege dar informeaza-te chiar in farmacie, sunt farmaciste care sunt la fel de bine pregatite ca un medic mai ales pe partea asta de suplimente si pastile.

ps: alimente care contin fier : carnea rosie, spanacul, broccoli, cicolata neagra etc

| Anaasstasssssiaa explică (pentru Simpatic):

Mulțumesc mult de tot, aveam nevoie de un asemenea răspuns.

| Simpatic a răspuns (pentru Anaasstasssssiaa):

Cu placere!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu confunzi psihologul cu psihiatrul, la psiholog nu merg oamenii nebuni, ăia merg la psihiatru, psihologul te ajuta sa scapi de stress de anxietate de frica de atacuri de panica.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dietă fără carne.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti se pare ca nu esti in stadiul acela dar esti de fapt. Am fost si eu la fel, scadea glicemia scadeau toate si sunt multe simptome de care poate sa inceapa sa iti fie frica. Nu e un raspuns sa fii ipocondru si sa nu risti nimic, sau sa fii obsedat de medicina si sa te cauti la sute de doctori. Tu trebuie sa traiesti cu simptomele alea ca o sa dispara pana la urma, problema e frica si anxietate