| Emilian1132 a întrebat:

Salut! De când mi-a murit mama cu câteva săptămâni în urmă, am niște probleme la cap și la ochi. Totul a început cu o durere mică, apoi durerea a dispărut și a apărut o amețeală. Amețeală e mereu prezentă, simt o strângere in spatele capului ciudată și parcă am senzația ca îmi este greu să merg, să vorbesc, să fac acțiunile pe care le făceam și înainte normal. Am senzația că nu mă pot gândi cum trebuie, că e greu tare, am atacuri de panică și anxietate puternică. Am o pupilă mai mare decât cealaltă (doar când sunt dilatate, în rest sunt egale). Deci simt că leșin, că cad pe jos. Am doar 19 ani, și luni voi face un RMN ca să văd dacă nu am vreo boală la creier sau ceva că nu știu, sunt extrem de speriat, mai ales dupa ce s-a întâmplat. Sper să fie doar de la frică.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este anxietate generalizata, nu e nimic grav. Sunt simptomele anxietății, a socului produs de moartea mamei, si trăiești probabil și o criza existențială care va dispărea în câteva luni 100%.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Condoleante sincere!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, poate sa fie anxiogenica problema. Trebuie totusi sa ceri parerea unui neurolog sau 2, si sa vezi tensiunea. Apoi mergi la psiholog daca ai nevoie

| Emilian1132 explică (pentru anonim_4396):

Am fost la neurolog și mi-a zis că problema stă pe cale anxioasă. Totuși, poate chiar am ceva de care habar nu aveam înainte. De aia merg la RMN, faza cu pupilele inegale nu e ok