| pzb a întrebat:

Am avut o capusa in piele, am rupt-o cred, din cauza spaimei am curatat locul cu un ac si o penseta si mi-a ramas o gaura destul de maricica(2/2mm). intrebarea mea este sa merg sa mi-o coasa sau se reface pielea si cu ce trebuie sa curat rana ca sa nu se infecteze?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Sa mergi la doctor ca sa-ti dea niste antibiotice, dar de cusut nu cred ca e nevoie.
Bafta!winking

| Derye a răspuns:

Eventual iti cumperi / mergi la spital pentru. antibiotice, cureti simplu cu spirt! Iar de cusut nu e cazut! Daca are 2mm, ce sa coasa?
Daca capusa a muscat intr-o zona mai sensibila (burta, coapse, gat, etc) mergi de urgenta la doctor. Daca se si infecteaza... e grav.

| Oanny a răspuns:

O sa ti se refaca pielea...asa a patit si verisoara mea, dar in timp i s-a vindecat

| stefan_4644 a răspuns:

Te duci la doctor sa nu se infecteze.De refacut se reface cam in 2 luni complet piele se regenereaza cel mai repede.

| hailei2007 a răspuns:

Pzb, dar esti sigur ca nu mai e nimic acolo, da? Ca din cate stiu eu, capusele - aceste ORIBILE fiinte - isi lasa capul in rana si cresc un alt saculet de-ala de sange... bleah! Habar n-am daca e doar o "legenda urbana" laughing dar e destul de creepy

| Lya a răspuns:

Am avut si eu.
dar mie ramanandumi o gaura(exact asa cum ai zis tu) m-am dat cu crema de la naturisti si mi sa tras. adica nici nu se mai obs.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Grije la curatare poti sa ai probleme daca capusa acea a avut ocazia sa scape cu viata la ultima victima... se pot transmite boli prin sang!
DUTE LA DERMATOLOG si iti poate scoate gaura cu laserul (e undeva la 80 de lei daca nu ma insel), CARE!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa iti faci un control poti muri din asta stii bunicului meu asa i s-a intamplat te sfatuiesc sa te duci la un medic specialist

| alex_7223 a răspuns:

As zice sa nu te duci la doctor. Am avut o taietura maricica la mana nu m-am dus samio coase nici tratament n-am luat dar trebuie sa acoperi cu un bandaj si sa nai contact cu mizerie.