| bluesky a întrebat:

Am avut o carie la dintele din fata, am fost la stomatolog, mi-a facut o lucrare super buna(adica nu se observa nimic) dar dupa vreo saptamana a inceput sa ma fulgere in dinte, la rece! Acum, dupa vreo 3 luni in care am indurat durerea(nu mancam inghetata, beam orice lichid cu paiul)incepe sa ma doara la lovire si la cald cateodata.Practic eu nu pot sa beau nici rece, nici cald, nici sa musc din ceva mai tare. Daca vorbesc in timp ce bate vantul si atunci ma dor! Va imaginati...nu mai suport!crying Va rog sa imi spuneti niste remedii, orice, cum ati patit si voi! Multumesc!

P.S.Am fost la un stomatolog renumit in judet, printre cei mai buni si mi-a spsu ca nu se mai poate face nimic decat sa imi scot nervul, dupa care se va innegri in timp! Nu vreau asta, fiind si dintele din fata!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| maria a răspuns:

Imi pare rau dar cred ca era firesc sa iti fi scos nervul inainte de
a-ti pune plomba definitiva... poate asa a considerat medicul dentist, sa iti faca tratament pe canale fara sa iti scoata nervul... dar la durerile pe care le ai e clar ca e o problema inflamatorie acolo. Nu vreau sa te sperii dar tu spui de o durere de 3 luni, ceea ce nu e normal. Cel mai bine ar fi sa mergi la un medic la care ai incredere, sa-l rogi sa iti dea o trimitere si sa iti faci o radiografie, cu rezultatul sa te intorici la el si sa vezi ce e de facut. Exista posibilitatea sa-ti dea plomba jos, iti scoate nervul, iti face tratament pe canale si iti spune o plomba provizorie pentru a vedea cum te simti, daca considera ca este cazul, iti va recomanda medicamentele necesare, poate si un antibiotic pentru 4-5 zile caci durerile descrise nu sunt normale.
In alta ordine de idei, dupa ce ti se scoate nervul si se pune plomba definitiva nu ti se inegreste maseaua sau dintele, depinde din ce aliaj iti va pune plomba.Incearca sa gasesti un profesor doctor, care are experienta nu neaparat cel mai renumit, care SA practice preturi exporbitante si pleci cu moralul la pamant dupa ce ajungi la ei, caci ei au datoria sa iti spuna adevarul, ceea ce nu fac... cei mai multi dintre ei.Pana atunci incearca pasta de dinti Sensodine de la farmacie, ia niste medicamente inflamatoare
(sunt mai multe pe piata, se vand la liber : Rupan, Aulin, Tador) dar ai grija sa mananci inainte si sa iei si pansament gastric de la farmacie - niste pastilute si cel mai bine sa intrebi medicul dupa ce vede radiografia. Sanatate multa si mergi la alt medic, iti spun din experienta, ca multi in afara de a scoate masele in loc sa le trateze sau de a face lucrurile superficial nu sunt in stare, din pacate, in detrimentul sanatatii noastre si al bugetului personal.Sanatate multa. Tin pumnii stransi sa te mai lase durerea si sa te simti mai bine.

6 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

E foarte grav! Cum ai putut sa atepti 3 luni?! Esti atat de tanar/a?! Du-te imediat la el, cu cineva din familie, ca martor! Explica-i situatia, si cere-i sa rezolve!, corect si competent, si sa-ti dea si in scris, garantie pentru ceea ce ti-a Re-facut! Spune-i ca altfel il dai in judecata pentru malpraxis!, si il reclami si la Colegiul Medicilor! Si fii tare!, altfel pierzi si fildesul si banii, si mai si suferi cine stie ce si cat! Si nu te du solo!, ca te abureste si pierzi! Sanatate si verticalitate! Ai grija! >>> Viata e complexa!

| citron a răspuns:

Scoate-ti dintele si pune-ti unul de portelan... da` costa mult lucrarea respectiva

| Ofatamisterioasa13 a răspuns:

Buna si eu am aceeas problema o plomba la un dinte din fata si pana acum nu prea am avut probleme (am plomb de un an...straight face)dar de 2 zile a inceput sa ma doara foarte tare si simt ca imi cade dintele si la fel ca tine cand ies afara si bate vantul sau este frig ma dorcrying(...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inseamna ca nu ti s-a scos nervul? ti s=a pus plomba peste? este posibil ce atata munca. Mergi la o radiografie si vezi daca este asa sau plomba a fost pusa superficial si canalul este deschis desi substanta pusa pe canal trebuia sa-ti dea protectie cel putin 1 an, megi la radiografie, de aici nu poti sa-ti fac poza, a, gura mareeeeeeee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa-ti treaca, asa e la inceput, apoi trece

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stomatologi sunt diabolici parerea mea