| fanell026 a întrebat:

Buna ziua!
Am 16 ani, m-am lovit la un dinte si ma doare de o saptamana.
Ma doare cand il ating si cand musc sau vorbesc.
Am fost la stomatolog si mi-a spus daca continua sa ma doara o sa-mi scoata nervul ceea ce n-as vrea si parerea mea nici nu prea se merita pentru o izbitura.
Dintele nu e fisurat doar smaltul il are putin afectat
Ce pot sa fac? :-s

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Cu placere. Aplica-l!

8 răspunsuri:
| GameMaster23 a răspuns:

Buna seara!
Incearca sa nu mai fortezi dintele si sa iei niste pastile, ca de exemplu nurofen, este foarte bun si te calmeaza.
Dar tot trebuie sa te duci peste cateva zile din nou la stomatalog.
Sper ca te-am ajutat!

| fanell026 explică (pentru GameMaster23):

Da! Mersi pentru sfat.happy

| Empathizer a răspuns:

Daca si dupa inca 2 saptamani te mai doare, mai consulta un stomatolog. Altul, pentru o a doua opinie. Pentru ca, daca scoti nervul, dintele devitalizat se va inchide la culoare in timp.

Inflamatia posttraumatica e cea care iti da dureri; ia un antiinflamator, si durerea va scadea. Iti recomand Diclofenac, comprimate filmate de 50 de mg, cate 1 cp. de 2 ori pe zi, merge excelent pe durerile dentare.

| fanell026 explică (pentru Empathizer):

Mersi mult pentru sfat! happy

| Empathizer a răspuns (pentru fanell026):

Cu placere. Aplica-l!

| lSummerl a răspuns:

Du-te la stomatolog ca creca o ajuns la nerv si de aia te doare.

| xRobert93 a răspuns:

Altceva nu se poate face daca nu iti trece totusi eu folosesc o pasta de dinti pentru sensibilitate Sensodyne pentru dintii sensibili. Spalate cu ea pe fiecare zi apoi pune pe deget si maseaza dintele 2 minute fai asta de feicare data dupa ce te speli se vor vedea rezultatele in cateva zile

| fanell026 explică (pentru xRobert93):

Multumesc mult pentru sfat! happy