| DariaZ a întrebat:

Am avut un accident în urma căruia mi-am fracturat 3 vertebre ale coloanei. Am fost la doctor, port corset, dar as vrea sa știu după cât timp o sa fiu total vindecata. M-ar interesa, deoarece as vrea sa raman insarcinata și doctorii mi-au spus ca o perioada ar fi riscant pentru coloana mea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu se stie fara radiografie si cunoasterea exacta a starii.
Cu coloana fisurata unii umbla pe picioare fara probleme, altii se paralizeaza pe viata.
Tu asteapta cu sarcina pana ce medicul tau curant nu-ti da unda verde!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine amîna sarcina pana te vindeci complet, nu risca sa ramîi insarcinata si sa nu poti duce sarcina la capat sau sa nasti un copil cu handicap pe care il vei chinuii si te vei chinuii sa l cresti toata viata lui/ei. Anul viitor pe vremea asta daca esti sanatoasa da, poti ramîne gravidă, ce varsta ai?

| Wr3nch a răspuns:

As recomanda mai degraba RoMedic, unde ai sanse sa raspunda un medic care chiar stie ce zice.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ascultă medicii, lasă-ne pe noi.

| Zuzu1991 a răspuns:

Din cate stiu eu la coloana trebuie sa porti corset ani de zile
am avut o colega in liceu care a purtat corset tot liceul (adica 4 ani)

| Floridori a răspuns:

Eu nu ii inteleg pe cei care merg la medic si nu ii adreseaza acestuia toate intrebarile pe care le au...

Depinde de tipul de fractura, depinde de vertebrele fracturate, depinde de greutate, sanatate, pozitia coloanei etc.
La modul general, o fractura de coloana se vindeca in aproximativ 3 luni la modul ca persoana in cauza va putea sa desfasoare activitati pe care le desfasura in trecut, insa cu anumite limite la inceput, insa o vindecare completa a unei fracturi, in functie de factorii pe care ti i-am expus mai sus si altii cativa, poate dura si 1 an, 2 ani, sau chiar 4.Asta in contextul in care sa se excluda problemele in cazul unei sarcini.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ai fost la doctor bravo si informatile astea nu le-ai cerut tot atunci la doctor?

Răspuns utilizator avertizat