| Noname2128 a întrebat:

Am bube pe picioare de la piscăturile de țânțari pe care le am scărpinat de mi s au făcut răni. Pe 12 merg la un botez și vreau sfaturi cum as putea sa le astup sa pot purta rochie la eveniment sau dacă e posibil, ceva sa le pot vindeca pana atunci. Mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mustafateke7 a răspuns:

Buna! Până pe 12 septembrie, mai este o săptămână! Nu prea ai cum să le astupi, dar cumpără o mixtura mentolata de la farmacie (este foarte ieftina) si cu ajutorul unui betisor aplica pe acele „bube", de 2-3 ori de zi. Aceasta va accelera procesul de vindecare si ai șansa sa scapi cat mai curand de ele, pentru a putea purta rochia dorita la minunatul eveniment!

| Noname2128 explică (pentru mustafateke7):

Îți mulțumesc frumos pentru răspuns, chiar o sa încerc?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe rani se da cu crema cicatrizanta sau spray. Cand te mananca, te scarpini cu spirt.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se scarpină cu spirt? Stiu că, normal, te scarpini cu unghiile.

| Noname2128 explică (pentru darrio2007):

Exact laughing))

| Noname2128 explică (pentru anonim_4396):

E mania mea, nu ma pot abține, când ma pișca un țânțar ma scarpin pana la rană. happy