| AvalohAlyn a întrebat:

In cat timp trece o raceala? Deja e a treia zi si nu da semne de retragere.Iau Theraflu,Paracetamol, Strepsils...Ce sa mai fac? Imi curge nasul incredibil de mult si am o stare nasoala de om racit cobza.sad Ce as putea sa fac sa treaca mai repede? Temperatura nu am avut pana acum.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

O răceală trece în 7, 10 zile. Poate trece şi peste 10 zile dar în cazuri rare.
Orice răceală îşi face ea un ciclu al ei. Nu trebuie să recurgi la antibiotice ci să bei lichide calde ceaiuri coldrex sau theraflu (antipiretic) şi picături de nas pentru nasul infundat.
Există foarte multe tipur ide Rhynovirus, la unele se manifestă cu febră (infecţiile mai puternice la altele nu). În orice caz, eu zic că poţi stea şi fără un antipiretic ca paracetamol, coldrex etc. Un 37 37, 5 e în regulă. Febra consumă foarte multă energie a orgnaismului şi foarte multe lichide şi trebuie compensată această stare subfebrilă sau febrilă cu lichide cât de multe şi repaos la pat sau repaos.
Simptomele acestea durere de cap, nas înfundat sunt reacţii ale organismului ale anticorpilor care se luptă din răsputeri să înlătuire agentul infecţios ce a pătruns în organism.
Dacă febra nu trece după 3 zile trebuie să te prezinţi la medicul de familie. Acesta ori îţi va prescrie direct un antibiotic ori îţi va da trimitere la ORL. Acesta se va uita în gât cu acea spatulă şi te va supune unor întrebări referitoare la apariţia acestei afecţiuni. Cum şi-a făcut debutul etc, ce simptome ai ce simţi. Oricum nu en imic de speriat este doar o răceală sezonieră şi atât.
Sănătate!

| AvalohAlyn explică (pentru Anonimuserr):

Multumesc.
Am uitat sa zic ca imi ''curg'' si ochii.
Picaturile de nas ajuta si la ''cursul'' nasului? Adica face sa nu mai curga?

| Anonimuserr a răspuns (pentru AvalohAlyn):

În general da. Te scapă atunci când ai congestie nazală şi ajută şi la stoparea rinoreei.
E de la răceală. Va trece aşa cum am scris mai sus în postul meu de mai sus.
Acestea sunt simptomele virozei respiratorii. Orice viroză are la bază un virus, iar acesta atunci când contamiează o celulă se multuplică şi apar noi viruşi. Nu mai stau să explic tot mecanismul fiziopatologic al virozei. În orice caz, e normal să îţi,, curgă" ochii, să ai ori congestie nazală ori rinoree, dureri în gât dureri musculare febră etc.

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Asta nu e o raceala banala, ci o viroza mai seriaosa. In mod normal, ar trebui sa simti imbunatatiri cam dupa 7 zile. Ai grija, teraflu contine paracetamol, nu trebuie sa le iei impreuna, fiindca risti sa te supradozezi (doza periculoasa de paracetamol este de 4 grame pe zi, in conditiile in care un pliculet de teraflu contine 750 mg sau 1 g si o pastila de paracetamol 500 de mg)

| AvalohAlyn explică (pentru Brigaela):

Ah...multumesc ca mi-ati reamintit. Uitasem de faza asta.Ar trebui sa ma duc la medic daca e o viroza sau trece si fara?

| Brigaela a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Trece si fara daca ai grija sa nu te suprainfectezi bacterian (adica sa stai la caldura, sa eviti aglomeratia si sa iei tratament)

| AvalohAlyn explică (pentru Brigaela):

Bine,multumesc pentru raspunsuri.Cel mai mult ma deranjeaza nasul infundat si care''curge'' non-stop.

| Doub a răspuns:

7 zile.
Multe ceaiuri, lămâie şi căldură.

| J0B0MAT a răspuns:

Mie imi trece in 2 saptamani sad.tu stai bine.

| AvalohAlyn explică (pentru J0B0MAT):

Si tu esti racita?sad

| J0B0MAT a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Am fost.Mi-a trecut de curand.

| Eastwood a răspuns:

Incearca Faringo, efectul se va vedea din prima zi, mie imi trece o raceala in 3 zile!

| CristinaDanciu a răspuns:

Bună seara! După părerea mea nu mai lua atâtea medicamente care ar trebui să îţi înlăture răceala deoarece organismul tău nu funcţionează la toate ci doar la unul singur! Contactează pe cineva care ştie, îţi poţi întreba medicul de familie prin doar un telefon şi aşa nu îţi faci griji că nu iei ce trebuie. Şi te sfătuiesc că în perioada aceasta multă lume este răcită şi la fiecare se manifestă diferit. O să-ţi treacă dacă stai la căldură şi dacă te odihneşti mult. Mult succes!

| Northwind a răspuns:

Depinde de organism. De tot, ar trece între 7-14 zile. Desigur, asta dacă te ții de tratament. Îți recomand CEAIUL DIN RĂDĂCINĂ DE GHIMBIR CU MIERE (m-a pus pe picioare în 3 zile).