| Nicoleta190 a întrebat:

Am câțiva ani de când am început sa am scaun moale. Cel mai des dimineața, având în general 3 scaune. Mai de mult mi s-a spus ca am helicobacter dar nu știu dacă m-am si tratat de asta nemaiavând posibilitatea sa revin pentru control. Nu stiu ce sa fac, îmi este teama sa merg pentru o colonoscopie. Ce ar putea fi? Am început sa am aceste scaune moi când m-am mutat în UK.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Scrie-ne ce mananci si bei intr-o zi normala, ca sunt produse care amestecate duc la diaree.

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Se gasesc la farmacie teste pentru depistarea Helicobacter Pylori.
Poate gasesti si in Anglia.
Pana depistezi exact ce se intampla si ajungi la medic, ar trebui sa tratezi cu lmodium sau Loperamid, Furazolidon.
Sa eviti bauturile cu acid, cafeaua, mancarea condimentata.
De preferat sa mananci legume fierte, orez, kefir, miere.
Sanatate,

| Lupică27 a răspuns (pentru ioana748):

Aceeasi problema aveam si eu si beam apa de la izvor de cand cumpar apa din magazin nu mai am treaba.
E posibil sa fie la fel si cu cea de la ghiuveta, depinde de unde bea.
Sau poate are colon iritabil dar a zis ca asta e de cand s-a mutat, a luat un microb, ceva.

| ioana748 a răspuns (pentru Lupică27):

Da, pot fi mai mulți factori.
Dar și ce spui tu are sens.
Ar fi bine sa evite apa de la ghiuveta și sa bea și ceaiuri, ca trebuie sa fiarbă apa.
Ceaiul de menta este bun pentru problemele cu stomacul.
Mai o părere, mai alta, găsește leac.
Ca sa nu mai spun ca si pe sistem nervos apar dereglări de genul acesta.
Însă sunt pastile la farmacie pentru reglarea scaunulul, pana ajunge la medic.
happy

| Lupică27 a răspuns:

De unde bei apa?