| anonim_4396 a întrebat:

Am citit de curand despre o tanara ce a fost nevoita sa nasca prin cezariana din cauza miopiei avansate. Este cineva aici care a patit la fel? Sau la care i-a fost recomandata asta? Pe la ce dioptrii nasterea pe cale naturala implica un risc crescut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Orice femeie care are dioptrii peste -5 si miopie va naste prin cezariana, fiindca riscul de dezlipire a retinei in timpul travaliului este prea mare (dezlipirea retinei duce la pierderea completa a vederii la acel ochi). Mai nou, obstetricienii prefera aceasta metoda chiar la femei cu dioptrii peste -3, dar indicatia ferma este de la -5

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Si daca ai avut peste -5 dar ai facut operatie cu laser cu ceva timp in urma, asta influenteaza cu ceva?
Si multumesc pentru raspuns happy

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Riscul se diminueaza, dar este prea mare, asa ca vei naste tot prin cezariana

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sincer, nu mi se pare relevanta asocierea miopie-cezariana. stiu pe cineva care a nascut prin cezariana caci avea fractura de bazin, nu probleme cu ochii.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am gasit acum un articol. Spune ca de la efort exista risc ridicat de dezlipire de retina (care duce la orbire sau pierderea partiala a vederii) la persoanele cu miopie mare, peste -3.