| anonim_4396 a întrebat:

Am spasme la picioare, cred ca e de la antidepresivul cipralex, le iau de câteva zile și de azi am observat spasme la picioare. Vad ca s-au extins, nu știu ce, sunt mâine voi anunța medicul de afecte adverse. Cert e ca e neașteptat de bun pe depresie și anxietate, oare o sa trebuiască sa îl întrerup? Oare o sa treacă contracțiile astea sau trebuie sa renunț la tratament și sa îl schimb? Înainte luam seroxat care se aseamănă cu cipralex și nu aveam probleme, sunt foarte dezamăgit, cipralexul este de departe cel mai bun antidepresiv, nu mai pot de nervi, voi ce părere aveți? Mi-e greu sa cred ca ar fi alte cauze, sunt sigur ca e de la tratament, ofer fundă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| antimulte a răspuns:

Poate fi o lipsa de Calciu si Magneziu, stii si depresia solicita si suprasolicita SNC sa consume aceste saruri... Poate fi si de la tratamentul urmat, cel mai bine e sa intrebi medicul si foarte probabil sa ti se dea analize la sange de facut. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Nu este de la tratament ci de la lipsa de calciu si magneziu. Se numeste spasmofilie.

| anonim_4396 explică (pentru Donsavas):

Sper sa fie asa de la acele lipsuri ar fi păcat sa renunț la acest tratament, chestia e ca nu am avut astfel de probleme de când iau cipralex am sesizat mai exact de azi și le iau de 4 zile. Mersi o sa iau calciu și magneziu

| Donsavas a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ai luat cipralex fiindcă erai stresat. Cand te stresezi, magneziul nu se mai asimilează.

| ancaval a răspuns:

Medicul știe dacă trebuie, sau nu, să-l întrerupi, tratamentul.

Mâine, musai, la medic. Și zici tot.