| anonim_4396 a întrebat:

Am de 1 saptamana aproape o senzatie ciudata in partea de jos a abdomenului si ocazional simt niste bolboroseli in acea zona.Scaunul nu mi-a mai iesit de 3 zile, in rest nu simt vreo durere sau alt simptom neplacut.Am scris pe niste site-uri de specialitate insa nimeni nu mi-a raspuns straight face
Am fost ieri sa-mi fac o ecografie si nu s-a observat nimic in schimb mi-a spus sa iau ibutin fara sa-mi zica ce problema am (doctorul se grabea sa plece, nu a avut timp de mine).Si am luat ieri si azi si nu simt ibutin si mare lucru nu a facut.
Daca stie cineva de aici ce as putea lua ca sa-mi treaca discomfortul asta sa-mi spuna si mie si as mai vrea sa aflu daca trebuia sa renunt la niste alimente care mi-ar face rau.De exemplu de 2 zile eu nu am mai baut cafea si nu s-a simtit nici o ameliorare, asa ca azi am baut pentru ca mama mea care este tot medic mi-a recomandat sa beau ca sa scap de constipatie si mi-a spus ca as putea avea colon iritabil, dar nu e sigura de asta decat cand voi merge sa mai fac niste controale si asta nu stiu cand va fi...
Daca am colon iritabil si sunt constipat este normal sa am voie sa beau cafea sau sa incerc sa consum alte alimente laxative de exemplu fructe?
Cine a avut aceeasi problema sau una similara sa-mi spuna si mie cum a facut.
Va multumesc! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| catablondu a răspuns:

Salut. Incearca sa consumi multe lichide, minim 2 litri pe zi, sucuri, ceaiuri de plante. De asemenea, ar fi bine daca ai consuma iaurturi. Mai ajuta la reglarea tranzitului si fructele precum: prune, capsuni, cirese. Daca mama ta e medic, roag-o sa-ti ofere mai multe variante naturale. Medicamentele sunt o solutie intr-o situatie, dar, in general, afecteaza in alta parte. Insanatosire grabnica.

| bogdan1793 a răspuns:

La mine este o senzatie ciudata ce nu am mai simtit-o pana acum ca si cand intestinele ar fi pline cu aer iar dimineata le simt grele ca si cand ar fi pline cu ceva solid, iar imediat dupa ce mananc cel mai mic lucru de exemplu un mar, doar ce am luat o inghititura din el si simt niste bolboroseli in intestine dar fara sa le elimin...

| Dianaaaaa82 a răspuns (pentru bogdan1793):

Buna! Ai mai aflat cumva care era problema? Aceleași simptome le am și eu acum și nimeni nu îmi găsește nimic.

| Ana9489 a răspuns:

Buna am avut si eu probleme cu constipatia si tot asa simteam "'bolboroseli'', spre deosebire de tine eu nu am fost la medic, bolborolesile acelea sunt de fapt niste goluri de aer pe care le inghitim cand mancam sau cascam.Nu stiu exact ce alimentatie aia dar iti recomand sa mananci cateva zile supa sau ciorba ce iti place, si iti recomand sa iti iei un ceai pentru digestie usoara exact asa scrie pe cutie si costa in jur de 5 lei.Pe mine m-a ajutat...aaa era sa uit daca in caz de iti vei cumpara sa incerci sa il bei fara zahar, sau daca nu poti iti pui foarte foarte putin. Sper sa iti fie de folos.