| anonim_4396 a întrebat:

Am de gând sa merg la medic în legătura cu o problema dar pana atunci vreau sa va întreb pe voi ca poate sa mai confruntat cineva cu o problema asemănătoare și ma poate îndruma către un medic.
Nu este prima oara când pățesc sa merg pana în oraș iar când ajung acasă și ma așez sa simt o durere în spate în zona lombara.Pe urma o durere de burta (sub buric) și nu ma mai pot îndrepta de spate sau mișca picioarele de durere de burta.
A mai pățit cineva? Ce poate sa fie?
Uni îmi zic ca este posibil sa fie de la rinichii alți ca de la coloana și nu știu la ce medic sa merg mai exact ca nu am medic de familie și probleme din astea am mai avut nu e prima oara.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dupa descriere, pare o problema legata de coloana.
Daca nu ai emdic de familie va fi extrem de greu, fiindca nu numai ca nu prea avem cum sa te trimitem noi, fara o consultatie, dar nici nu va avea cine sa integreze rezultatele consultatiilor si investigatiilor si sa traga o concluzie finala.
Incearca sa mergi la un medic reumatolog pentru inceput.

| Freya1 a răspuns (pentru Brigaela):

M-am gandit ca poate reusesc la un cabinet privat ca imi si citesc rezultatele, analizele sau macar poate ma poate indruma.Am mai patit dar am crezut ca e de la altceva ca ma balonam si nu am luat in seama dar cativa ani am stat la tara unde am muncit mai greu si simteam disconfort in zona lombara si intapaturi in burta urmate de balonari dar suportabil ma lasa o perioada nu mai aveam nimic dar acum de cand nu mai muncesc ma ia mai des.

| Brigaela a răspuns (pentru Freya1):

Nu cred ca exista cabinete de medic de familie care sa ofere consultatii cu plata pentru cei fara medic de familie.
Gandeste-ti si tu: daca mergi la reumatolog si nu ai nimic de domeniul lui. O sa te duci la intamplare la alt medic, sa zicem internist. El o sa-ti dea o serie de analize, ti le va interpreta, dar daca ai ceva ce nu tine de el, vei ramane iarasi in plop. Te vei duce la intamplare la alt medic. Si tot asa, cheltuind enorm si ramanand cu sute de intrebari neraspunse, fiindca ele sunt de competenta medicului de familie, nu vei putea forta un al medic sa isi depaseasca competenta.

| Gheorghe8342 a răspuns:

Cel mai probabil ar fi de la intestine. Fi fost de la rinichi era sa simti alt fel discomfort, iar spatele dureri in burta nu prea da.