| TequilaAdam a întrebat:

Am disperata nevoie de ajutor!
Deci am acea fobie de a vomita( emetophobia) care sincer nici nu stiu cum a început, adică de la ce a pornit... Stiu doar ca de fiecare data cand ma doare stomacul imediat ma gândesc ca voi vomita si ma panichez. Cand ma doare stomacul si imi este si Greață, ma panichez si mai tare si încep sa plâng.Ma enervează cel mai tare ca asta imi afectează viața de zi cu zi! Imi puteți da niste sfaturi despre cum as putea sa scap de aceasta fobie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Latinmoon a răspuns:

Incearca sa te linistesti si sa nu te mai gandesti la fobi si chestii de genul ca nu e ok. Iar cand te deranjeaza ceva incearca sa nu pui la inima, gandeste-te la ceva frumos.
Te pup! :*

| Sonic2070 a răspuns:

Exista unele cazuri in care anorexia este rezultatul fricii de a vomita decit a problemelor psihologice tipice care o declanseaza.

| B0ne a răspuns:

Nu prea avem cum să te ajutăm, tu singură ar trebui să-ți faci curaj. Așa ca un sfat, când ai astfel de probleme, iesi afară și trage mult aer în piept și expiră, fă asta de mai multe ori și incearcă să te liniștești și să te gândești la altceva.