| Anonymous15 a întrebat:

Sapunul cu sulf este bun pentru cosuri (fata)?
De la acest sapun cu sulf ma ustura ochii, este normal? Afecteaza cu ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Pentru anumite tenuri are eficienta iar ochii nu-i afecteaza.

| Azµre a răspuns:

Folosește un săpun dermatologic

| drogh a răspuns:

Depinde de fiecare ten. Nu afectează vederea, însă ar fi bine să nu mai foloseşti săpunul cu sulf. Încearcă unul obişnuit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este foarte agresiv cu tenul sapunul cu sulf. Dupa cum am mai recomandat cuiva, de ce nu incerci sapunul cu argila de la Ortos? Este foarte bun, nu incarca tenul; si elimina toate impuritatile.Cum sa fie normal sa te usture ochii? Nu, nu este, evita contactul cu ochii.Schimba sapunul, ia unul mai delicat si bun pentru tipul de ten pe care il ai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
E chiar bun pentru coşuri, ţi-l recomand.
Dar nu este indicat să dai pe ochi, deci ai grijă!
Te pup!

| Didi908 a răspuns:

Buna! Numai folosi sapunul cu sulf mai ales ca te ustura ochii de la el. Iti poate afecta ochii in timp si eu iti recomand un sapun pentru copii sau fara arome/mirosuri [sapun simplu] pentru cosuri. Si eu am cosuri si mi-a spus un dermatolog specialist asta.
O zi buna!

| B343 a răspuns:

Sulful este un element chimic raspandit in natura, mai ales in izvoare sulfuroase sau zacaminte. Numit popular si pucioasa, a fost utilizat cu succes in tratamentul acneei de mai bine de o mie de ani. O forma populara pe care majoritatea am folosit-o este sapunul cu sulf, disponibil la aproape orice farmacie.
"Se stie clar ca leacul clasic de ani de zie impotriva acneei, in special la adolescenti este sapunul cu sulf", a precizat dr. Mihaela Leventer, medic primar dermatolog. Cremele cu sulf sunt si ele folosite cu rezultate vizibile. Sulful are o actiune dermo protectoare si mai ales de peeling. Prin exfoliere si indepartarea sebumului in exces, porii pot sa respire si astfel bacteriile raspunzatoare de inesteticele cosuri nu mai pot actiona. In mod traditional, sulful este considerat un tratament sigur si fara efecte secundare.
Efectele secundare si limitari ale sulfului
Sulful este eficient pentru formele blande ale acneei, dar pentru acneea chistica este deseori ineficace.
Sulful are un miros neplacut. Stiai asta, nu, dar una e sa stii si alta sa simti pe propria-ti piele, timp de 10 zile! Pentru multi este un motiv suficient sa nu-l foloseasca.
Atentie la concentratia de sulf din crema sau sapunul folosit. De la 10% in sus cere sfatul unui dermatolog.
Sulful poate produce decolorari ale pielii, roseata si iritatie. De asemenea poate usca excesiv pielea si uneori vei simti senzatii de arsura.
Nu folosi produse cu sulf daca esti alergic la sulf sau ai afectiuni renale! Suna logic, dar multi ignora semnele de alergie.
Poate ar trebui sa nu il folosesti sau sa nu te dai pe la ochi...Mai bine mergi la un dermatolog happy

| BogdanLuca a răspuns:

Sulful are actiune directa contra sebumului, adica grasimea secretata de glandele sebacee ale pielii!
Te spelicu acest sapun in cazul in care ai pielea grasa, Este bun la cosuri si nu este periculos pentru ochi daca concentratia lui nu depaseste 10 %

| Gabriela_Mihaela_1990 a răspuns:

Am folosit si eu săpun cu sulf si vrea sa iți zic ca la începuta parca am văzut ceva diferența, foarte putin, dar apoi nu a mai avut nici un efect. Calitatea nu e cine știe ce.

Eu iți recomand pentru coșuri si excesul de sebum sa folosești săpun organic cu 100% ulei pur de arbore de ceai de la Thursday Plantation.

Pe mine m-am ajutat foarte mult sa scăpat de coșuri. Plus ca il folosesc si pentru corp, sa scap de costurile de pe spate si piept când îmi apar

| Anonymous15 explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

| Andreea_Monica_1978 a răspuns:

Ti-l recumand numai daca ai un ten gras,uleios, deoarece usuca foarte tare, in legatura cu ochii nu e nimic grav, nu afecteaza vederea, doar ustura ( ceva orice sapun doar ca mai tare :3 ) Si eu il folosesc si se vad rezultatele big grin

| Evelina_Eva_1984 a răspuns:

Recomand si eu aceaste produse de la Thursday Plantation. Le-am folosit si sunt tare multumita de ele/

| vladutzmuresan a răspuns:

Sapunul cu sulf se foloseste pentru pete, arsuri, cosuri si alte probleme ale fetei, dar nu e indicat sa dai pe ochi. Te speli cu apa calda si cu sapunul doar unde ai cosurile sa nu ajunga la ochi.

| cristinamihaela97 a răspuns:

Buna! Da, sapunul cu sulf este nemaipomenit pentru indepartarea acneei. Vreau sa spun ca eu ma lupt cu problema asta de ani de zile si am incercat zeci de tratamente, printre care si faimosul Roaccutane. Nimic nu a mers, pana am dat de sapunul cu sulf. E adevarat ca poate cauza efecte secundare minore si de scurta durata, cum ar fi intepaturi la nivelul fete sau mancarime, dar functioneaza. Eu ti-l recomand, e testat pe propria-mi piele.

Sa auzim de bine!

| Turcu_Iuliana_1994 a răspuns:

Sapunul cu sulf,cel putin in cazul meu, m-a ajutat foarte mult, si inca il folosesc...da uneori ma ustura ochii de la el, dar asta e pentru ca nu am grija. Impotriva cosurilor iti recomand sa folosesti si masca pe baza cu argila, se gaseste la farmaciei