| Caramelll a întrebat:

Sapunul cu sulf este bun pentru ten/cosuri?

7 răspunsuri:
| AlexandraCroft a răspuns:

Buna.
Stiam ca sapunul cu sulf e bun pentru par, cei ce au matreata, chiar bun, fratele meu a folosit si intr-adevar numai avea matreata, faza urata e ca umfla parul si ii da volum.
Nu am auzit nicidecum ca ar fi bun pentru ten.

| Elena1234456 a răspuns:

Stiu ca se fac si masti din asa ceva, eu zic ca este foarte bun!

| MMihai a răspuns:

Unii zic că da, eu nu prea cred.

| faramatania a răspuns:

Este un leac clasic,şi care dă rezultate(afirmă chiar specialişti). Sulful are o acţiune dermo protectoare,şi mai ales de peeling(exfoliere, îndepărtarea sebumului în exces, şi curăţarea mai în profunzime a tenului).Nu are efecte secundare, şi este eficace în tratarea acneei banale(pentru forme mai complicate, este ineficient)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu de sapun.dar din farmacie mi-am procurat un fel de solutie cu sulf pentru cosuri sau acnee...am numai cuvinte de lauda pentru acest produs scapi repede de cosuri plus trateaza si preintimpinarea lor..ieftin si bun

| Farmec a răspuns:

Rin calităţile sale, argila este un produs cosmetic natural de mare valoare, putând fi folosită cu succes în formulări cosmetice destinate tenurilor sensibile (alergice, seboreice, acneice, cuperozice, iritate şi ridate) şi în tratamente cosmetice naturiste, respectiv în prepararea unor măşti instant.Pentru obţinerea unor măşti cosmetice, pudra de argilă se poate amesteca cu diferite fructe, legume, iaurt, lapte, miere de albine, ulei de măsline, gălbenuş de ou etc., în funcţie de tipul de ten.

Se recomandă combinarea pudrei de argilă cu sucuri naturale cu efect astringent, obţinute din roşii, lămâi, castraveţi, caise, portocale, etc., pentru tenurile grase, respectiv cu ingrediente cu efect hidratant şi nutritiv: castraveţi, ţelină, lapte, miere, ulei de măsline, gălbenuş de ou pentru tenurile normale şi uscate.

Pentru tratarea acneei se realizează un amestec din pudră de argilă cu apă potabilă sau apă de pe tărâţe de grâu (nu se va folosi apă minerală), obţinându-se astfel o pastă consistentă, uşor de aplicat. Tratamentul se face în cure de câte 7 zile, după care se continuă de 2 ori pe săptămână până la vindecare. Poti sa incerci pudra de argila din gama ASLAVITAL MINERALACTIV http://farmec.ro/......ce-51.html

| Ciprian221 a răspuns:

Da pentru ca compotitia sapunului cu sulful elimina cosurile direct din radacine iar la ten nu stiu daca mergre dar cred ca da ori cumwinking bft fundita?