| Sara2 a întrebat:

Am durere de cap de la ceafă în sus doar pe partea dreaptă, când fac mișcări bruște aud o pocnitură și se intensifică durerea în acel moment, simt ca un junghi. O fi grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai dormit prost cu gîtul strimb, trebuie sa te masezi cu cremă puterea ursului sau diclofenac si va trece durerea, mai poti da si cu sindolor gel.

2 răspunsuri:
| xXVranceaXx a răspuns:

Rar se poate întâmpla ca o durere de cap să semnalizeze o afecțiune serioasă cum ar fi: o tumoră cerebrală, un accident vascular cerebral, un anevrism sau chiar un cheag de sânge.
Însă există peste 300 de tipuri de dureri de cap, dar că 10% au o cauză cunoscută. Deci e greu de spus ce ar putea fi. De ce nu apelezi la un doctor? TPU nu te poate ajuta în acest caz care pare a fi grav.

| AfumataSunca a răspuns:

Durerea de Ceafa – Cauze
Durerea de cap in zona cefei poate avea numeroase cauze, printre care amintim:

afectiunile oculare netratate sau suprasolicitarea ochilor
situatiile tensionate sau stresul emotional
valorile crescute ale tensiunii arteriale
otita medie
tulburarile ce tin de tractul gastrointestinal
problemele stomatologice
spondiloza cervicala
contracturile musculare dureroase la nivelul cefei
pozitiile vicioase
inflamarea lanturilor ganglionare zonale
tumorile cerebrale
deshidratare.
Cand trebuie sa ne alarmam
De cele mai multe ori, durerea de ceafa care apare rar nu pune probleme serioase in ce priveste starea de sanatate. Cu toate acestea, exista situatii in care ar trebui sa va ingrijorati si sa mergeti cat mai repede la medic.

Astfel, daca durerea de cap cu localizare la nivelul cefei se asociaza cu confuzie, lesin, probleme de vorbire sau convulsii trebuie sa va adresati de urgenta medicului. Totodata, febra, dificultatile de mers sau pierderea echilibrului, tulburarile de vedere, greata, varsaturile si amortelile sau chiar paralizia unei parti a corpului sunt semnale de alarma care atrag atentia asupra unei probleme serioase de sanatate.

De asemenea, durerea de ceafa care persista si se repeta (saptamanal) si care nu se amelioreaza dupa tratamentul antialgic ar trebui sa ridice suspicunea unei probleme de sanatate care necesita consult medical.

Recomandari si tratament
In cazul in care va confruntati in mod repetat cu dureri de cap cu localizare la nivelul cefei, este imperativa evaluarea medicala. In momentul in care va prezentati la medic trebuie sa detaliati istoricul durerii de cap (cand apare, durata, felul durerii si la ce se amelioreaza).

In functie de anamneza si de consult, medicul va decide daca este suficient tratamentul antialgic sau daca este nevoie de analize si investigatii suplimentare. Astfel, medicul poate opta pentru evaluari imagistice de tipul tomografie computerizata sau rezonanta magnetica, ambele oferind detalii cu privire la structura creierului. In functie de cauza durerii de cap cu localizare la nivelul cefei se va recomanda tratament tintit pentru fiecare problema in parte.

Pentru formele usoare de durere de cap cu localizare la nivelul cefei, unele dintre cele mai eficiente remedii pot fi:

hidratarea corespunzatoare (minim 2L apa/zi)
analgezicele si antiinflamatoarele non-steroidiene
evitarea pozitiilor vicioase (stat mult la birou)
aplicarea locala a compreselor cu gheata sau a compreselor cu gel termic