| Sara2 a întrebat:

Am dureri de mijloc lumbare. Mi-a ieșit la rmn L5-S1 și mi-a zis doctorul să aștept să îmi vină o programare să fac proceduri. În luna mai fac 1 an de așteptare, iar pe zi ce trece durerea e tot mai mare, nici nu sunt în România. Durerea e apăsătoare și se lasă pe piciorul stâng. Este ceva grav? Mi-e teama sa nu se agraveze sa ajung la operație. Între timp mi-am sunat medicul de familie și m-am plâns. Mi-a zis doar să aștept programarea. Nu știu încotro sa o iau

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Impotriva durerilor lombare poti folosi diferite gel-uri: Voltaren, Diclac, Diclofenac sau alte alifii.
Va trebui sa inveti si sa eviti pozitiile si miscarile care-ti produc durerile!

| Floridori a răspuns:

Cea mai frecventa hernie de disc este cea formata intre vertebrele L5 si S1.
Desigur ca in timp se agraveaza, dar daca nu iei in calcul o clinica privata, va trebui sa astepti din pacate si sa iei tratament antiinflamator si analgezic momentan.

| zilog a răspuns:

Si eu trebuia să mă operez dar am fost la florin exegina si mi-a spus că el poate să greseasca si sa ma lase paralizat
si se zice ca el este cel mai bun din Romania
asa ca am incercat sa slabesc
SI AM MÂNCAT ALANERV capsule moi drajeuri
vezi ca la farmacii incerca sa te faca de minti si sa iti dea tot felul de alte lucurir pentru ca Alanerv este poutin pe planeta si se gaseste greu
asa ca eu cred da il pastreaza pentru ei pe original
si vor vrea sa iti dea orice alt medicament cu NUME ASEMĂNĂTOR
sau altul cu acelasi nume dar este fals
iti vei da seama care este originalul daca arată ca niste bile moi care au in interior lichid

să nu spargi vreo bilă dinaia in gura că ustura

trebuiesc luate doar după ce mănânci mâncare

dacă le iei pe stomacul gol te doare si te ustura stomacul

https://cdn.contentspeed.ro/......422072.png

| KLLO a răspuns:

Cauta pe Youtube Zhen Gongfu, are o tehnica pentru alinarea durerilor lombare, important este sa nu freci spatele https://www.youtube.com/watch?v=C8Uzjfdn2so te apesi acolo cu un bob de soia intre degete