| mihaela1mihaela a întrebat:

Am entorsa la mana si doctorul mi-a pus mana in gjips. Este a 2 a zi de cand am ghipsul si tot ma doare mana este normal sa te doare mana in continuare chiar daca o am in ghips? si cand ies la frig incepe sa ma doara si mai rau

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| davu a răspuns:

Intrebarea mea pentru tine: ai entorsa sau luxatie? e mare diferenta intre ele

| mihaela1mihaela explică (pentru davu):

Am entorsa

| davu a răspuns (pentru mihaela1mihaela):

In cazu asta nu stiu de ti s-a aplicat proteza fixa. ideea e ca la entorsa capetele articulare nu se deplaseaza(sau mai bine spus nu raman deplasate), pe cand la luxatie capetele articulare ies din articulatie provocand durere! ideea e ca si entorsa doare pentru ca e un traumatizm dar nu era nevoie de proteza. inflamatia din zona cu entorsa face sa te doara, nu altcevawinking