| anonim_4396 a întrebat:

Am facut entorsă la mână chiar azi si mi-a pus doctorul ghips.Este normal sa te stranga ghipsul? Eu nu prea imi simt mana in partea cu ghipsul pus.Mi-e aia sa nu imi opreasca circulatia sângelui.E ceva normal sau ar trebui sa il inlocuiesc? Mi-a pus 2 pansamente doctorul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Suna l pe medic daca ai numarul lui si intreaba l.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da. 2. E ceva normal.

| doctorandus a răspuns:

Poți mișca degetele?

| 1997onur a răspuns (pentru doctorandus):

Pai dacă are ghips cum să-și mai miște degetele doctore? nici atâta nu știți la câtă medicină aveți și ani de studi și facultate

| floresdemayo a răspuns (pentru doctorandus):

@Onur
Nu stiu ce ai avut tu vreodată in ghips, incât să fie gipsat 100%. ))
Eu, ultima dată, am avut fractură la degetul mare de la picior, am stat cu piciorul in ghips, insă degetele NU mi-au fost gipsate deloc (cu toate că la unul dintre ele era problema!).
Și tu vii si-l intrebi pe @doctorandus:
"Pai dacă are ghips cum să-și mai miște degetele doctore?"
Le si poate vedea! tongue

@Hanibballl, nu se intâmplă nimic. E normal. Din păcate, când e cald afară, e foarte deranjant să ai ceva in ghips (de fapt, niciodată nu e plăcut) fiindcă ghipsul, de multe ori, dă o iritatie, niște mâncărimi insuportabile, probabil din cauza faptului că nu pătrunde aerul.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru floresdemayo):

Ghipsul are vată in el de aceea apar mîncarimile este captusit cu vata aceea si aia se incalzeste si irită pielea, multa sanatate Flores de mayo

| AnonimulHD a răspuns (pentru doctorandus):

Da

| 1997onur a răspuns:

Dacă nu mai simți mână deloc Doamne ferește mergi urgent înapoi la doctor să schimbe imediată ghipsul nu este normal sa nu simiți mână deloc poate sa țise oprească circulația sangelui Doamne ferește și atuncia este grav mergi înapoi urgent la doctor și spune-i ca nu-ți mai simți mână să-ți schimbe imediată ghipsul să-l nu-l mai strângă așa tare și să-l lase mai moale puțin

| Antopuff a răspuns:

Nu cred ca se strânge ghipsul cat se umfla mana. Acum depinde cât de strâns simti mana acolo.

Răspuns utilizator avertizat