| Mia999 a întrebat:

Am făcut analizeze doarece credeam că am apendicita (durerile țin de 5 zile) în partea dreapta și amorțit de picior, uneori ma doare alteori nu. Analizele au ieșit bune leucocitele normale...si mi a dat tratament pentru anexita. Credeți ca ar putea greși la analize și sa am apendicita? îmi e foarte frica, deoarece am toate simptomele înafara de vărsături. Mulțumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In 5 zile, o apendicita ar fi ajuns in stadiul de peritonita, adica durerile ar fi ajuns de nesuportat si ar fi insotite de balonarea extrema, imposibilitatea ed a manca, stare generala foarte alterala (nu te-ai putea da jos din pat nici pana la baie nesinsotita). In plus, iradierea pe picior a durerii este extrem de rara in apendicita si aproape intotdeauna are alta cauza. Probabil ca pe langa analize (care au doar un rol minor, complementar), un medic ti-a palpat abdomenul. Dupa 5 zile de la debutul durerii, o apendicita acuta este atat de clara ca si un student o poate diagnostica, deci probabilitatea de a avea o eroare in aceste conditii (adica simptome necaracteristice, sugestive mai degraba pentru anexita sau durere renala, lipsa agravarii semnificative in 5 zile, examen obiectiv normal si leucocite normale) este practic zero

| neutrino a răspuns:

Astfel de analize nu-ti pot indica daca ai sau nu apendicita, iar aici cu siguranta nu vei gasi un medic. Asadar, ai incredere in medicul la care ai fost.

| minrest a răspuns:

Foca, trebuie sa ai incredere in medic. Cunoasterea simptomatologiei este doar una din multe conditii necesre pentru actul diagnostic. Dumnezeu sa te ajute, copile.

| llg a răspuns:

E posibil sa aiba dreptate. Mai fa ti o ecografie sa vezi daca e totul ok. In principiu anexita ar trebui sa fie.