| Ycu a întrebat:

Am facut de dimineata niste analize de sange si mi-a iesit PDW mai mare decat standardele clinicii. a iesit 18.4 % si normal trebuia intre 12.5 - 16.5 %. Ce este PDW, din ce cauza este crescut, trebuie sa fac ceva sa revina in limite normale? Precizez ca toate celelalte analize de baza sunt perfecte.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LadyDy01 a răspuns:

PDW este un indice care apare de multe ori in rezultatele analizelor de sange sponsorizate de minister si sunt multi medici care nu stiu exact ce inseamna, ceea ce duce la pacienti nelamuriti care cauta raspunsul in alta parte. Asa am ajuns sa primesc intrebari legate de PDW si cauza care duce la un PDW marit (de cele mai multe ori). La inceput n-am stiut nici eu ce inseamna PDW dar dupa cateva telefoane si putina documentare am reusit sa adun niste date pe care le scriu mai jos.
PDW este prescurtarea de la Platelet Distribution Width, adica variatia in volum a trombocitelor (plachete sanguine).

| Azµre a răspuns (pentru LadyDy01):

Trebuia să citezi și sursa.
http://www.contraboli.ro/analize-de-sange-pdw/

| LadyDy01 a răspuns (pentru Azµre):

Nu te mai baga in seama aiurea.

| Azµre a răspuns (pentru LadyDy01):

E spre binele tău. Articolele de pe net se citează respectiv se scrie site-ul de unde le-ai luat. Citește regulamentul dacă nu vrei să ți se urce adminii în cap.

| Ycu explică (pentru Azµre):

Staiam oricum sursa, ca citisem si eu inainte totusi un search pe google stiu sa dau si eu, dar i-am dat funda asa, ca era singura tongue.

5 răspunsuri:
| Dan_Pantiru_1949 a răspuns:

Dracu stie ce tot înbarligati pe aici.