| ioanalialia a întrebat:

Hei! Mi-am facut analizele in luna iulie pentru a verifica o problema pe care am avut-o acum 4 ani. Am avut o tumoră pe hipofiza (benigna). Acum am observat ca cortizolul meu nu se afla in limite normale, am avut mai exat 53 ug\L. Am vorbit cu doctorul meu, dar am programare abia la sfarsitul lui septembrie. Luna aceasta mi-am mai facut analize si acum mi-a iesit 27 ug\L. Din ce am citit ar fi boala Addison si îmi este foarte frica. Tin sa menționez ca am citit si faptul ca dacă ai un program diferit, adica noaptea ești treaz si ziua dormi cortizolul este diferit decât la un om care doarme noaptea si ziua este treaz. In noaptea in care am avut 53 ug\L am dormit cum trebuie, dar in cea in care mi-a iesit 27 ug\L am dormit doar 2 ore inainte sa-mi fac analizele de dimineata. Sunt foarte speriata si pana ajung la doctor as dori, dacă cineva cunoaste, sa stiu dacă cortizolul este asa mic din cauza programului meu de somn sau chiar ar trebui sa-mi fac griji. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asa este, noaptea nivelul cortizolului este ridicat, d eaceea se declanseaza o gramada de boli daca nu dormi noapte.
Este obligatoriu sa intelegi ca trebuie sa dormi la ora 10 seara, ca sanatatea ta sa nu aibe de suferit si bolile pe care le ai sa nu evolueze.

| Yuoia a răspuns:

De ce nu dormi noaptea? Lucrezi in schimburi?
Daca nu, iata cum iti faci singura rau.
Restul ti le va spune medicul. Si nu mai citi ce scriu "doctorii" de pe net.