| AlexGeorgian1998 a întrebat:

Am facut niste analize la sange si mi-a iesit TGP 111(16-63 normal) si TGO 108(15-37 normal)...ce ar trebui sa fac? care este cauza? trebuie sa tin un regim(despre ce e vorba?)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Sunt asa zisele "analize pentru ficat"---TGO si TGP sunt niste enzime(transaminaze) care se gasesc in interiorul celulei hepatice(hepatocit).
Transaminazele se elibereaza in sangele circulat daca hepatocitul este distrus/spart din anumite cauze( virusuri, alcool, medicamente, acumularea in ficat a unor metale grele, hepatita autoimuna, scaderea fluxului de sange in ficat).
Cum analizele tale arata valori mari ale transaminazelor esti suspect de hepatita. Pentru un diagnostic precis este nevoie si de alte investigatii --- du-te la medic! Ficatul este un organ vital --- numai unul ai!