| alinaa765 a întrebat:

Am facut o endoscopie digestiva superioara fara nicio sedare, iar acum simt disconfort in gat(cum este si normal) dar foarte ciudat ca in stomac asa tare ma deranjeaza, mai ales cand ragai, asa se simte ca si cum endoscopu ar fi inca acolo, la fel si cand beau apa o simt ciudat, ca si cum ar fi extrem de ranit. A mai intalnit cineva simptome asemanatoare dupa endoscopie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In mod normal, aceea senzatie trece in 2-3 zile.
Daca persista, mergi inapoi la mediul care a dacut endoscopia!

| Simpatic a răspuns:

Cum au zis colegii asa se simte dupa aceasta investigatie, cateva zile

| Violleta2022 a răspuns:

Si care-i problema?
Doar ti s-a spus ca vei avea cateva zile de disconfort, deci nimic dramatic sau problematic, doar un simplu disconfort, total normal la toti care fac endoscopie.

| ioana748 a răspuns:

Toate cate le simti acum sunt simptome normale dupa endoscopie.
Daca apar sangerari, atunci mergi la doctor, dar nu cred sa fie cazul.
Este doar o senzatie normala, ca, na, s-a introdus ceva pe acolo.
Multa sanatate,

| mitenka a răspuns:

E normal. E minim invazivă procedura.

| Standt a răspuns (pentru mitenka):

Asta e minim invaziva? Cu ranire si posibilitate de sangerare cum se spune mai sus?
E la fel de gretoasa cum mi se spunea de tubajul de alta data. Dar ala nu ranea. Si atunci, de ce se mai face daca raneste?

| mitenka a răspuns (pentru Standt):

Recuperarea e mai ușoară decât dacă ai deschide pacientul ca să vezi unde e problema. Îți oferă precizie și recuperare rapidă. Asta nu înseamnă ca dacă faci endoscopie nu o să ai disconfort post-procedură. Dar se recuperează în câteva zile. Iar sângerare nu prea văd cum ar fi posibil (cel puțin cazuri majore). Și-ar da seama medicul și sigur nu te-ar lăsa așa laughing

| Standt a răspuns (pentru mitenka):

Razi tu, razi, Harap Alb. Dar daca nu dai de un medic dedicat meseriei...

| mitenka a răspuns (pentru Standt):

Nu contest. Mai sunt și adormiți. Important e să recunoști adormiții înainte să-ți lași viața așa, nitam-nisam, în voia sorții. happy
E ca la internet. Întâi verifici dacă ai semnal la operator, după tragi cablu.