| julia19 a întrebat:

Am facut puroi in gat si doare rau cand inghit. Doctorul mi-a prescris Augmentin, dar a zis ca nu mai e mult pana la penicilina. As vrea sa stiu ce ati facut daca ati trecut prin asta, ce ati recomanda?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PopescuAdina a răspuns:

Daca medicul ti-a prescris Augumentin, ia Augumentin. Ce te face sa crezi ca cei de aici sunt mai pregatiti decat medicul tau? Ce te face sa crezi ca ce a functionat la altii va functiona si la tine?

http://medicul.net/medicina-generala/dureri-in-gat aici gasesti cateva informatii suplimentare despre durerile in gat, dar dupa cum am precizat mai sus sunt doar pentru cultura ta. Medicul este cel mai in masura sa iti prescrie un tratament pentru ca el te-a consulat, el a vazut exact in ce stadiu este boala ta.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu iti recomand cu incredere penicilina. Este dureroasa, e adevarat, dar facuta de o asistenta buna, este suportabila. Augmentinul mai mult pacaleste streptococul si te poti trezi cu probleme reale si grave (insuficienta renala, stenoza mitrala).

Stefan
| Stefan a răspuns:

Eu zic sa-ti continui tratamentul cu augmentin care este un antibiotic ca si penicilina si sa urmezi sfaturile medicului. Îti recomand sa nu bei bauturi reci si acidulate si sa faci gargara, inhalatii cu infuzie de musetel dupa fiecare masa.

| cυρcαкє a răspuns:

Buna.Am trecut si eu prin asta dar nu aproape sa iau si penicilina.Cauta la o farmacie pastila Propolis(daca gasesti). Mie cu pastilele astea mi-a trecut aproape la fiecare raceala sau boala. Mi se pare ca este Propolis pentru diferite raceli.

Pa-pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut si eu si am luat niste antibiotice foarte puternice.ca si in cazul tau nu mai aveam mult pana la penicilina. ce pot sa iti spun despre antibiotice stiu ca era o pastila care se lua la 2 zile.Cand esti acasa pune-ti niste cartofi fierti intr-un prosop pe gat, insanatosire gravnica!

| julia19 explică:

Multumesc tuturor de sfaturi, dar mi-a trecut cu augmentin in 5 zile si acum vad ca nu mai am nimic. Va doresc sanatate!