| Menuet a întrebat:

Am facut un test Papanicolau, concluziile sunt:
negativ, fara leziuni intraepiteliale si sau neoplazice. Modificari celulare reactive asociate cu inflamatia. Se recomanda reevaluare citologica la 6 luni.

Sunt programata la consultatie peste 3 saptamani, dar pana atunci...
Imi poate si mie spune cineva daca din cele mentionate sunt probleme?
Va multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai leziuni canceroase sau precanceroase, doar o mica inflamatie sau infectie. NImic grav sau ingrijorator. Vei mai face un test Papanicolaou dupa 6 luni, timp in care vei face tratament.

Abh
| Abh a răspuns:

Nu ai cancer de col uterin, iar celulele inflamatorii sunt consecinta unei vaginite pe care trebuie sa o tratezi. Nu e nimic de speriat dar trebuie sa te tratezi. Sanatate!

Elianna
| Elianna a răspuns:

Sunt ceva probleme care necesita urmarire. Daca totul era OK iti recomanda reevaluarea la 1 an. Inteleg ca sunt niste inflamatii si modificari celulare la locul respectiv.Probabil ca ai ceva rana pe col. Referitor la cancer raspunsul este clar negativ.