| JetBlueJet a întrebat:

Am facut un vaccin (in mana) acum vreo 2 ore.(Pe moment nu m-a durut), acum a inceput sa ma cam doara (cu toate ca mi-am masat locul).
1)Ce sa fac sa nu ma mai doara?
2)Cat va tine durerea crying?
3)De obicei fac febra dupa vaccin, (doctorul mi-a zis ca in caz de "urgenta", sa iau paracetamol) il pot lua si inainte(in caz de preventie thinking ) de culcare chiar daca nu am febra?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
24 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Nu te mai masa si pune o compresa rece.
2. Depinde de vaccin, dar daca durerea este serioasa, invalidanta (nu poti folosi mana nici macar daca incerci cu hotarare, nu te poti da jos din pat), trebuie sa discuti cu medicul scolar. Daca este o durere usoara, care doar iti ingreuneaza un pic miscarile, ignor-o.
3. paracetamolul de toxic pentru ficat. daca nu ai mai luat nici un tratament toxic pentru ficat in ultimele 2-3 saptamani, poti lua o doza mica de paracetamol preventiv.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Pune o compresa cu apa rece si ia un paracetamol. O sa te mai doara, ca asa e "proiectul", dar va trece.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

3. Da.
2. Maine sigur trece.
1. Incearca sa tii apasat pe locul ala si sa masezi usor cateva minute.
Ce vaccin ai facut? Daca nu e cu suparare...

| JetBlueJet explică (pentru DoarBogdan):

Antitetanos (L-am facut acum ca nu il facusem la nu mai stiu cati ani crying )

| DoarBogdan a răspuns (pentru JetBlueJet):

Ah sad Oricum. Nu ai facut ce am facut eu happy

| JetBlueJet explică (pentru DoarBogdan):

Tu ce ai facut?

| DoarBogdan a răspuns (pentru JetBlueJet):

Eu am facut in fiecare saptamana timp de un an, moldamin sad Crede-ma. Doare ingrozitor crying((

| JetBlueJet explică (pentru DoarBogdan):

Pentru ce anume ai facut? thinking

| DoarBogdan a răspuns (pentru JetBlueJet):

Am avut romatism.
Am o inima de aur ce sa zic laughing

| JetBlueJet explică (pentru DoarBogdan):

Oh...sarmanul de tine sad Acum ce iti face inimabatting eyelashes?

| DoarBogdan a răspuns (pentru JetBlueJet):

Trebuie sa gasesc pe cineva care sa aiba grija de ea rolling on the floor
E bine. Cumva sunt mai rezistent acum laughing (clar ca in filme).

| JetBlueJet explică (pentru DoarBogdan):

smugbatting eyelashes

| LoveSleep a răspuns:

Tu ce înțelegi prin "urgență"?

| JetBlueJet explică (pentru LoveSleep):

In caz de mi se face rau happy

| Elianna a răspuns (pentru LoveSleep):

Urgenta inseamna reactii alergice, febra sau umflarea grava a mainii. Am facut si eu antitetanos (daca de acesta este vorba) si a avut niste efecte secundare foarte neplacute.

| LoveSleep a răspuns (pentru Elianna):

Mă bucur că ești vie.

| JetBlueJet explică (pentru LoveSleep):

Si eu ma bucur happy

| LoveSleep a răspuns (pentru JetBlueJet):

Minți.

| Elianna a răspuns (pentru LoveSleep):

Esti ironic/a fara motiv!

| RainmakerX a răspuns:

Si cica "esti sanatoasa"...
Odihneste-tewinking O sa treaca.

Il iei asa cum a spus doctorul, nu il iei de capul tau smug
Ai grija sa nu patesti ceva!

| SergiuBoss11 a răspuns:

1.sa scuipi in locul cu pricina
2. daca nu faci ce-ti zic eu poate dura ani.
3. poti lua toata cutia

| Coquina2 a răspuns:

Stai linistita, trece durerea...la autopsie.

| JetBlueJet explică (pentru Coquina2):

Mah...ce pana mea aveti unii laughing
Ma panichez din cauza voastra... laughing

| Anonymy05 a răspuns:

Poate daca tii degetul apasat tare nu te mai doare.