| Tanasa14Gabriel a întrebat:

Am fost astăzi la dentist deoarece am o măsea cariata care mă doare foarte tare.Medicul mi-a curățat maseaua și mi-a pus un pansament (așa cred că se numește) nu mi-a spus pentru ce este, dacă cade ce sa fac.Singurele lucruri pe care mi le-a spus sunt sa vin din nou marți și sa îmi cumpăr Nurofen.Pe mine încă mă doare am luat Nurofen și a trecut mai bine de oră și încă mă doare.Ce sa fac sa nu mă mai doară. Precizez că durerea este una suportabila fata de cea care o aveam înainte de a mă duce la dentist.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Salut, acel pansament se foloseste pentru a vindeca maseaua ca sa nu iti mai scoata nervul.
Practic caria a sapat foarte mult la masea (de aia ai si durerea aia) si ti-a pus pansamentul dupa ce ti-a curatat maseaua ca sa iti salveze maseaua, in caz ca te doare in continuare si nu isi face efectul pana marti, o sa trebuiasca sa iti scoata nervul. Dar daca iti scoate nervul, maseaua e "moarta".

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu trebuie sa faci nimic, te va mai durea vreo saptamana. Ideea este ca Nurofenul sa faca durerea suportabila, sa poti manca (chiar daca supe si alimente pasate), sa poti dormi (chiar daca in reprize), sa poti munci

| MihaiNicu23 a răspuns:

Ia nurofen si mergi la dentist cand ti-a zis ca sa iti puna plomba care trebuie ca acum poate fi doar una de proba.

| xCeline a răspuns:

Iti recomand Ketonal e mult mai bun decat nurofenul.

| Tanasa14Gabriel explică (pentru xCeline):

Am luat și Ketonal, dar tot mă doare