| LeeSC a întrebat:

Am fost diagnosticat cu tvm dorsal si am luat vimovo 2 saptamani(fix 2 pentru ca atatea erau in cutiuta dar nu am simtit vreo diferenta),si nu am mai luat pentru ca mama mea spune ca iti afecteaza ficatul(mama mea e cam pe langa subiect,e de la tara). Chiar afecteaza? nu e problema cu banii, mi-as putea cumpara si singur.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| CuriousStuff a răspuns:

Marea majoritate a medicamentelor afecteaza si ce nu trebuie (ficat, rinichi sau altele) dar mereu se face raportul risc/beneficiu... Daca beneficiul este mai mare decat riscul sa-ti afecteze ceva cel mai bine e sa iei, daca riscul e mai mare niciun medic nu ti-ar fi prescris medicamentele alea.
Uite, unul dintre medicamentele care afecteaza extrem de serios ficatul e banalul Paracetamol... Cati oameni iau paracetamol pentru orice ar avea? Probabil pana si mama ta mai ia cate un paracetamol cate-o data. Asta e cazul in care mai bine nu iei, pentru ca riscul e mai mare decat beneficiul, insa daca un medic iti spune sa iei paracetamol stie el mai bine riscurile si beneficiile si indicat ar fi sa iei chiar daca afecteaza ficatul.
Daca ai nevoie de medicamentul asa si medicul ti l-a recomandat ia-l... Atata timp cat ti-a recomandat medicul.