| pipeta a întrebat:

Am fost diagnosticata cu regurgitare mitrala si tricuspidiana si profilaxie a endocartitei infectioase. Iau egiloc si calciu cu magneziu, este bun tratamentul? Ma mai macina ceva, o sa pot avea copii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tratamentul e bun, asta din partea unui non-specialist, sunt sigura ca cardiologul care ti l-a recomandat stie mai bine decat mine. Despre riscurile unei sarcini trebuie sa discuti serios cu medicul cardiolog. In mod normal, sub supraveghere medicala, eventual internata, vei putea avea copil. Dar chestia asta difera de la pacienta la pacienta.

1 răspuns:
April
| April a răspuns:

Sigur poti avea copii, pb e la inima nu in alta parte. In ceea ce priveste tratamentul cu egilok, inainte de ramane gravida du-te la cardiolog. Si daca ai ramas gravida nu ai voie sa iei magneziu si calciu in trimestrul I. Dar mai multe iti va spune medicul de familie.