| Aries90 a întrebat:

Am fost foarte racita si din cauza febrei imi sunt foarte crapate, uscate buzele si ma ustura. sad Stitsi vreun remediu? Multsumesc anticipat :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| micurutza2005 a răspuns:

Poti sa te ungi cu vitamina A picaturi e foarte buna pentru piele dai de cateva ori si ti se refac buzele pentru ca au nevoie de hidratare intensa cum ai fost racita.

| fabiola a răspuns:

Cel mai simplu :unge-le cu ulei de masline si vitA uleioasa!

| mioara a răspuns:

Strugurel de la farmacie.

| zorialbi a răspuns:

Strugurel...de la orice firma, dar cel mai bun ar fi cel de la D'oliva, cu ulei de masline si pantenol. Sau se mai poate folosi unguentul Panthoderm cu pantenol si vitamina E pentru ca reface pielea crapata (pantenolul este un precursor de vitamina A). Sper sa le gasesti. Noi le-am avut in farmacie. Numai bine.

| zorialbi a răspuns:

Aciclovirul este antiviral...pentru herpes si zona zoster. Nu are legatura.

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Unguent cu extract de gălbenele, crema de gălbenele e foarte eficientă doar că n-are gust şi miros plăcut ca strugurelul...

| Victoria a răspuns:

Aplica-ti pe buze un strat de vaselina lasandu-l sa actioneze timp de 2-3 minute, apoi indeparteaza-l cu un prosop moale sau cu o periuta de dinti umezita in apa calduta. Uleiul de masline aplicat pe buzele uscate are de asemenea un efect benefic, avand efecte calmante si facand pielea mai supla. Tamponeaza-ti buzele de 2-3 ori pe zi cu un amestec din apa de trandafir si glicerina (in cantitati egale). Amestecul aceasta are un efec ce reduce iritatia buzelor si inflamatia. Tamponeaza-ti buzele cu un amestec din 2 picaturi de ulei de trandafir si 1 lingurita de ulei vegetal (de masline sau migdale dulci) Vitamina E este benefica pentru piele, de aceea poti aplica direct pe buze continutul unei capsule de vitamina E.
Toate informatiile in legatura cu asta aici:
http://www.util21.ro/......uriste.htm

http://www.kudika.ro/articol/frumusete/1571/8-sfaturi-pentru-buze-sexy.html

http://amelie.ro/......voluptoase

http://www.topsanatate.ro/......24658.html

http://frumusete.ele.ro/Balsamuri-tratament-pentru-buze_--a10222.html

| DeeAnna. a răspuns:

Aceaiasi problema am avut si eu... dar le-am dat cu strugurel. Unul de la avon cu extract de miere...Si acum si-au revenit.happy

| Claudia_3811 a răspuns:

Strugurelurile de la nivea sunt extrem de bune

| gaga_5261 a răspuns:

Un unguent de la farmacie.se numeste Aciclovir este 5 lei... Si mult balsam de buze

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multt strugurel ceva hidratant. da-te mai mereu si in 2-3 zile revine la normal mie mereu mi se intampla cand da frigulwinking ( cand spun mereu ma refer ca de cate ori simti ca strugurelul s-a dus te dai si tot asabig grin)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unguent cu extract de gălbenele, crema de gălbenele e foarte eficientă doar că n-are gust şi miros plăcut ca strugurelul...

cam asa ceva. in 2 zile n`am mai avut probleme

| catel a răspuns:

Cel mai bun remediu este cu IR de la aloe.