| LauraaLauraa a întrebat:

Am fost ieri la plaja si am stat mult in soare si ma ustura foarte tare pielea. Mi-am pus iarut aseara dar niciun efect. Si azi-noapte am facut febra si am vimit si azi dimineata la fel. E posibil sa fii facut insolatie? straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E posibil. Ai si ameteli? Ar trebui sa mergi la un medic. De asemenea, ia o aspirina, o data la 8 ore pentru a nu aparea complicatii.
Pentru a scapa de usturime, caci stiu ce ingrozitoare e, am gasit cateva remedii:
- Bicarbonatul se dizolva in apa si se aplica cu ajutorul unei comprese pe zona afectata. De asemenea, se poate face o baie calduta, in cada adaugandu-se o jumatate de cana de bicarbonat. Dupa baie nu va stergeti cu prosopul. Bicarbonatul este racoritor si va ajuta pielea sa se rehidrateze.
- Frecati usor zonele afectate de soare cu felii de pepene rosu. Sunt racoritoare si vor netezi zona afectata de arsurile solare.
- Aplicati gheata sau apa rece pe zona afectata. Astfel veti opri procesul de deshidratare a zonei afectate si va veti racori.
- Amestecati zeama de la 3 lamai cu 2 cani de apa rece si tamponati zona afectata. Lamaia va raci arsura, va actiona ca dezinfectant si va ajuta procesul de regenerare a pielii.
- Roşiile sunt foarte bogate în vitamina A care este esenţială pentru refacerea pielii arse. Şi pentru aceasta ţine aproximativ o jumătate de oră pe pielea arsă câteva felii de roşie.

Uite aici si informatii cu privire la insolatie :

Simptome
Există trei trepte de supraîncălzire a corpului, în funcţie de care apar simptome specifice:

â–º în primă fază, când supraîncălzirea este uşoară, persoana se simte slăbită, are dureri de cap, este somnolentă, are uşoară senzaţie de ameţeală şi de greaţă;

â–º în a doua fază, persoana are dureri mari de cap şi temperatură considerabil mai mare decât cea normală, nu-şi poate coordona mişcările, are tegumentele reci, palide şi umede, are senzaţie de greaţă, însoţită de vărsături, pulsul şi respiraţia sunt accelerate, putându-şi pierde chiar cunoştinţa;

â–º în a treia fază, şi cea mai gravă, persoana se confruntă cu un adevărat şoc termic: delirează, îşi pierde cunoştinţa, are pulsul şi respiraţia foarte accelerate, poate ajunge până la o temperatură de 41º C, are tegumentele roşii, calde şi uscate sau cu transpiraţie excesivă, chiar şi în regiunea axilară (la subsuoară).

Combatere:
Este recomandat ca persoana să bea multe lichide (apă minerală sau plată, cu puţină sare în ea, compoturi, ceaiuri călduţe), pentru a înlocui fluidele sau mineralele pierdute. În mod normal, rehidratarea completă, cu lichide pe cale orală, durează în jur de 36 de ore. Este indicată administrarea unui antitermic şi antiinflamator (aspirină, paracetamol), maximum trei comprimate de 500 mg pe zi. De obicei, dacă persoana nu se află într-o fază prea avansată de insolaţie, ar trebui să dea semne de ameliorare după câteva ore.

Ai grija de tine sa nu mai patesti asemenea neplaceri. Sa te faci bine curand!

| FLuturas1albastru4 a răspuns:

Tot ce e posibil, încearcă să te dai cu lapte, iaurtul poate face și mai rău ținând cont că e făcut pe bază de E-uri.

| Duchess a răspuns:

Clar e insolatie, stai in casa hidrateaza-te bine si pentru calmarea durerilor incearca ulei de masline extravirgin vindeca foarte bine.batting eyelashes

| Bodea_Stefana_1990 a răspuns:

Cel mai probabil da! Incearca sa aplici pachete de gheata pe abdomen, pe gat si la subsori, febra sigur iti va scadea! SI NU LUA MEDICAMENTE PENTRU FEBRA DEOARECE II VEI FACE MAI MULT RAU! Si fereste-te cat poti de razele soarelui!