| anonim_4396 a întrebat:

Am fost in gradina bunicilor mei luni, pe la ora 17 si am intrat in vie pentru ca acolo sunt capsunile. Cand am ajuns acasa aveam 5 umflaturi mari, cam cat un capac de Nestea, foarte tari la atingere si imi provoaca pana si acum niste mancarimi insuportabile. Am vazut un fel de musculite cu galben si negru prin vie (cred ca erau pui de viespi), dar mama zice ca sunt intepaturi de paianjen. Acum imi dau cu gel de aloe pur. Am pielea foarte sensibila si nu suport mancarimile, ma scarpin fara sa-mi dau seama; si ma scarpin rau, pana da sangele..Cu ce pot sa-mi mai dau (mai ales ca pe 13 iunie, vinerea asta am banchet si voi purta o rochie scurta)? FUNDA! E SUPER URGENT!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi de urgență la camera de gardă pentru consult și tratament de specialitate, cu așa ceva nu este de glumit.
Pa, pa.

| anonim_4396 explică (pentru Legiuitoarea):

Nu cred ca e chiar asa de grav. Mai toate ciupiturile pe care le "incasez" sunt destul de mari, chiar si alea de tantari. Merci oricum.

| doctoressa a răspuns:

Poti lua Claritine cateva zile si poti aplica un unguent cu antiinflamator nesteroidian pe umflaturi, precum si comprese reci/gheata.
http://www.i-medic.ro/boli/alergia

| JohnnyBi a răspuns:

Ghinion. se mai intampla. pe mine nu stiu ce m-a intepat la 200 la ora pe motocicleta prin manusile de vara si mi-a facut palma cat un cartof. tot felul de dracovenii in natura. daca nu ai fost la un doctor sa iti zica ce si cum poate o farmacie te poate ajuta. dar nu te astepta la minuni in 2 zile.

| anonim_4396 explică (pentru JohnnyBi):

Nici nu ma astept. :c Pai si eu purtam pantaloni lungi cand m-au intepat "dracoveniile" alea. straight face

| JohnnyBi a răspuns (pentru anonim_4396):

Pantaloni lungi...eu am manusi din piele cu kevlar si protectii de carbon...mda. bine ca nu ai facut soc anafilactic.

| vladuss09 a răspuns:

Din cate am inteles eu tu ai "blande". Eu am avut foarte des asa ceva pentru ca mancam fructe naspalate sau beam apa de unde organismul meu nu suoprta. Daca continui sa te scarpini la ele (stiu ca ii greu sa te abti) o sa iti iasa tot mai multe, daca nu te scarpini trebuie sa iti cumperi de la farmacie "Mistura mentolata" si sa te dai pe ele. In 2-3 zile nu o sa se mai obesrve foarte tare si de cand incepi sa aplici aceasta alfie nici nu o sa te mai gandile si o sa iti treaca foarte repede.
Daca mai ai intrebari spun-mi. Sunt Dispus sa te ajut in legatura cu asa ceva happy

| anonim_4396 explică (pentru vladuss09):

Nu, nu sunt. Am mai avut "blande", am fost la medic si am stat cateva ore la coada, cand incepeau sa treaca deja. Pana la urma mi-au trecut intr-o seara. Astea le am de luni seara. Sunt mai mult ca sigur intepaturi de insecte. Multumesc de ajutor oricum.