| carauc a întrebat:

Am fost la dentist pentru o carie netratata, dupa multe sedinte dentistul tot nu a reusit sa imi ajunga pe un canal care inca ma doare si pare inca purulent, un sfat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Incearca sa gasesti un dentist mai bun daca acesta nu a reusit.

| carauc explică (pentru MihaiNicu23):

Am fost chiar azi la dentist, neputand nici azi mi-a dat numarul de telefon la un alt dentist care ar lucra la microscop acum sa vedem ce se intampla

| Jonas94 a răspuns:

Păi nu înțeleg, nu a reușit să-ți introducă pe canal acele acelea speciale de scos nervul?
Pentru că de obicei astea sunt chestii de rutină.
Un medic nu poate curăța un canal cum trebuie doar într-o situație, atunci când măseaua este foarte în spate, și nu are spațiu fizic de manevrare a acului de canal și a frezei.

| carauc explică (pentru Jonas94):

Anestezicul nu isi poate face efectul pentru ca la radacina am un abces care persista, dentistul a incercat sa intre pe acel canal dar este o durere insuportabila, pe celalalte doua a intrat fara probleme pana la capat

| Jonas94 a răspuns (pentru carauc):

Singura soluție este rezecția apicală, adică o operație la rădăcina măselei respective, absorbirea infecției, și apoi închiderea rănii.

| vasilicafanboy a răspuns:

Schimba dentistul, asta probabil te face de bani

| carauc explică (pentru vasilicafanboy):

Am fost chiar azi la dentist, neputand nici azi mi-a dat numarul de telefon la un alt dentist care ar lucra la microscop