| slynky a întrebat:

Am fost la dentist sa imi indeparteze o carie de la un dinte, toate bune... mi-a curatat locul mi-a pus o pasta timp de 1 saptamana, am revenit mi-a indepartat pasta mi-a mai curatat locul putin dupa care mi-a pus plomba, 1 saptamana nu am simtit nici o durere de la plombare, a 2 saptamani am simtit niste dureri in timp ce consumam diferite lichide au trecut si astea intr-o saptamana, 2-3 zile nu am mai avut nimic dar in dimineata asta simt o durere la dinte cand apas, cand ma spal pe dinti etc(intelegeti aluzia) ma intreb ce o fii? sincer 2 zile am jucat fotbal in haine scurte si eram cam frig afara(sa nu ma fi tras curentul) astept raspunsuri p. s

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AlexandraEpureanu a răspuns:

E posibil sa fie doar o senzatie transmisa de la un alt dinte (cel cariat), mai ales ca ai spus ca ai avut nevralgia respectiva.

Parerea mea e ca, deocamdata, sa stai linistit, eventual ia un algocalmin sau ceva pentru durere si vezi daca nu iti trece (eu sunt destul de sigura ca in maxim 2 zile nu o sa mai ai nimic).

Daca totusi nu se rezolva, mergi la medic, e posibil sa nu iti fi pus bine plomba, dar e greu de crezut.

| youaremyfavouritecolour a răspuns:

Nu tea tras curentul..dentistul tau nu a curatat destul de bine caria si este posibil caria sa fi ajuns pana la nervul dintelui(sa stii ca nu trece durerea pur si simplu)du-te inca o data la un control

| slynky explică (pentru youaremyfavouritecolour):

Hai sa iti mai zic ceva, un detaliu de care am uitat.saptamana trecuta m-a luat o durere la dintii din stanga, mama zice ca am nevralgie, tot in stanga am si o masea cariata care dupa paste am programare.pana ieri m-a durut maseaua cariata si dintii care sunt perfect sanatosi, azi de dimineata m-au lasat dintii si maseaua si m-a luat cel plombatstraight face

| youaremyfavouritecolour a răspuns (pentru slynky):

A pai atunci se schimba situatia ti se trage durerea maseaua cariata (se poate daca sunt dintii unul langa altul iar unul te doare neaparat ai senzatia de durere si celalalt)