| MicutzhaTha a întrebat:

Am fost la dentist si mi-a scos nervul de la o masea deci nu mai am nimic inauntrul ei dar mai aparut o buba tip apces deala la masea inautra si e umflata si cateodata doare oare ce e? sa cum pot sa scap de ea? am 13 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| znstr a răspuns:

Fa gargara cu ceai de tei/musetel, probabil ai facut infectie de la solutiile de la dentist, atunci cand ti-a scos nervul. Mie cand mi l-a scos, mi-a pus acolo un gel/solutie care timp de 6-7 ore a actionat foarte dureros, iar la unele persoane am auzit ca au facut chiar febra de la asta. Nu poti tu sa faci nimic, suna asistenta de la cabinet si spune-i ca ceva nu merge bine si ca vrei sa revii pentru un control, nu sta cu abcesul ala acolo ca poate e din alta cauza si o mica "buba" duce la ceva mai rau. Sanatate!

| MicutzhaTha explică:

Am luat o gura de alcool ca sa`mi amorteasca mia amortit gura dar maseaua nu ziceti-mi ce pot face pe loc ca sa nu ma doara

| Add_Adelina_1996 a răspuns:

Poi... Buna in primul rand. Cel mai bine ar fi sa te consulti cu un medic sau cu parintii tai. Si. un sfat ( dar nu e prea bun ) sa o spargi. Oricum eu spun sa mergi sin nou la stomatolog. Succes. fundita?

| MicutzhaTha explică (pentru Add_Adelina_1996):

Nu pot sa o sparg daca apas curge sangebig grin

| Add_Adelina_1996 a răspuns (pentru MicutzhaTha):

Si... supoti la inceput. dar dupa va trece...

| simonanomis92 a răspuns:

Buna.si eu am aceeasi problema.am plombat-o si am facut infectie, iar acum am scos-o si la fel mi-a aparut si mie.o sa intreb un medic stomatolog despre ce este vorba si iti sp si tie.