| tdrana a întrebat:

Am fost la dermatolog si mi-a dat antibiotice pentru tratarea cosurilor.( DOXICICLINA ATB). as dori sa stiu dupa cat timp incepe sa isi face efectu

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| e36 a răspuns:

Mie tot doxicilina mi-a dat si peste 2-3 zile a inceput sa se vada. Vezi ca doxicilina nu face casa buna cu soarele. iti pot ramane urme. Dar acum nu cred ca este o problema. poate ti-a spus sa iei doxicilina dupa o anumita masa (mie mi-a spus dupa pranz). Daca esti in stadiu avansat, cu cremele doar ''mentii'' cosurile, sa nu avanseze si sa nu iti ramana urme. Antibioticele te ajuta intr-adevar sa scapi de cosuri. Salut!

8 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Tratamentul acneei este unul indelungat. Progresele pot aparea chiar si dupa 8 saptamani de la initierea lui. http://www.i-medic.ro/boli/acneea

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Efectul DEPINDE de mai mulţi factori : de cum "reacţionează" organismul, de doza administrată, de schema de administrare, de tipul acneei, etc.

Tratamentul pentru acnee poate fi prelungit pe mai multe luni, în funcţie de rezultatele obţinute.

Toate cele bune.

| SimonaCristina a răspuns:

Fiecare om are raspuns personal la antibiotic, dar in principiu ar trebui sa se vada efectul dupa 4-6 zile. Bafta!

| e36 a răspuns:

Apropo. tratamentul meu e de 8 luni. L-am inceput cand am terminat scoala si din aceste 8 luni primele 2 iau antibiotice, urmatoarele 2 pauza, urmatoarele 2 iau iar restul nu iau nimic. In primele luni mi-a dat crema pentru a scapa de cosurile rosii, infectate. Dupa ce au disparut acestea, s-au format puncte negre si au ramas si semne. Ma duc regulat la cosmetica sa-mi scoata toate punctele negre, iar acum ma dau DOAR cu crema pentru semne.

| Raluca_Luana_1988 a răspuns (pentru e36):

Buna ce folosesti pentru semne? au am pe gat ca niste pete rosii

| LaviniaAC a răspuns:

O detoxifiere ai facut? Problema e ca majoritatea persoanelor nu stiu ca aceste cosuri apar din cauza digestiei (80%) sau a unor cauze hormonale (20%). Ai scaun zilnic? Bei 2 litri de apa pe zi? Eu sunt consultant de nutritie, daca vrei sa iti recomand un program care sa mearga in paralel cu ce ti-a recomandat medicul ma gasesti pe blogul personal. happy

| tdrana explică (pentru LaviniaAC):

Care este blogul dumneavoastra?