| anonim_4396 a întrebat:

Am fost la doctorul oftalmolog pentru ca ma dor ochii si el nu a descoperit cauza durerii... daca fac un RMN o sa se descopere cauza? ca am auzit ca RMN-ul este mai bun decat aparatul oftalmologic la controlul pentru ochi
Funda pentru cel mai ok raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ti a recomandat un medic RMN? sau vrei tu asa de capul tau?

| CuriousStuff a răspuns:

Nu, desi multe lucuri pot fi vazute la RMN, adevarul e ca din multitudinea de boli care exista in lumea asta, doar o fractiune foarte mica se si vad la RMN. Asa ca daca nu il faci la recomandarea medicului il faci degeaba. Daca ai bani si vrei sa-l faci, sigur, fa-l. Dar nu te astepta la diagnostic doar pentru ca l-ai facut si e foarte bun. E posibil ca boala ta sa nu se vada la RMN.
Daca medicul suspicioneaza ceva care se poate vedea la RMN o sa-ti recomande sa-l faci daca vrei si ai bani. Un medic bine pregatit are nevoie de destul de putine ori sa foloseasca RMN-ul, toate bolile se pot diagnostica si fara RMN, cu alte examinari.

| Yosefin a răspuns:

Mai ai si alte simptome in afara de dureri de ochi? Teoretic da ar trebui sa faci RMN, deoarece totul porneste de la creier.