| PulbereDeStea a întrebat:

Am fost la oftalmolog mi-a zis ca am nevoie de ochelari cu vedere de la departare.Mia pus niste picuri in ochi, acum am ajuns acasa nu mai vad bine de aproape, de la distanta vad ceva mai bine. A mai patit cineva asa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie. Nu te speria, este efectul picaturilor, o sa dispara in cca 2 ore. Numai bine!

| PulbereDeStea explică (pentru Ioandelasal):

Si tu porti ochelari? Mie mi-a zis ca va trebui sa port ochelari tot timpul si sa merg 1 data pe an la control.Mai am vreo sansa sa scap de ochelari?

| Ioandelasal a răspuns (pentru PulbereDeStea):

Port ochelari de vreo 20 de ani, atat pentru citit, cat si pentru vedere la distanta, de fapt ii folosesc doar pentru privitul la televizor, dar eu am aproape 65 de ani.
Am citit ca se pot corecta defecte de vedere prin operatie cu laser, dar va trebui sa intrebi medicul oftalmolog. La mine nu este posibil. Nu pot sa-ti spun de sansa, nu ma pricep la oftalmologie.

8 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Picaturile puse au rolul de a dilata pupila pentru o mai buna examinare a fundului de ochi. O sa dispara acest efect in scurt timp.
http://www.i-medic.ro/boli/miopia

| IrinaIvashkov a răspuns:

Buna!

Si eu port ochelari de doi ani pentru departare(miopie). Dureaza intr`adevar 2 ore dar depinde si de picaturi de ex la mine a durat 3 ore.E normal.Eu va trebui sa port ochelarii tot timpul si cum sunt minora daca ochelarii nu o sa aiba niciun efect asupra imbunatatirii mele, la 18 ani pot face operatie, cu lasere.Dar aceasta operatie se poate face doar dupa 18 ani.Dar daca ai mai mult de -5 miopie, nu va avea niciun efect.Cu operatia pot renunta la ochelari, dar nu e obligatoriu.

| PulbereDeStea explică:

Mi-a trecut ieri in cateva ore, dar tot nu imi vine sa cred ca o sa port ochelari, ma gandesc sa nu fi gresit doctorul diagnosticul. Il cheama Macarie Sorin Simion si este medic primar oftalmolog si are mai multe centre, in cluj 3, in turda 1, in campia turzii 1, si in dej 1. PS:Asta scrie pe reteta oftalmologica de la el.A auzit cineva de el?

| laur22 a răspuns (pentru PulbereDeStea):

Pai nu totusi e doctor si nu are cum sa fi gresit, mai ales daca e doctor primar, si obisnuieste-te cu gandul ca vei purta ochelari, sunt unii ochelari care sunt chiar foarte la moda si ii poarta si cei care nu au nevoie, fara lentile, si pe la 20-22 de ani cand numai esti in crestere iti poti face operatie cu laserul, nu dureaza mia mult de 5 minute, si pleci imediat acasawinking

| laur22 a răspuns:

O sa iti dispara, de ex maine dimineata nu o sa mai ai nimic o sa revii la normal si o sa ai aceeasi miopie (de departare) si apropo pe viitor sa nu te sperii daca iti creste miopia mai mult pentru ca asa iti creste cand esti in crestere, bafta si sanatate!

| PulbereDeStea explică (pentru laur22):

Mi-a trecut ieri in cateva ore, dar tot nu imi vine sa cred ca o sa port ochelari, ma gandesc sa nu fi gresit doctorul diagnosticul. Il cheama Macarie Sorin Simion si este medic primar oftalmolog si are mai multe centre, in cluj 3, in turda 1, in campia turzii 1, si in dej 1. PS:Asta scrie pe reteta oftalmologica de la el.A auzit cineva de el?