| Calinm22 a întrebat:

Am fost mușcat de 2 câini miercuri, câinii personali care sunt vaccinați
Am fost mușcat de picior in 2 locuri și am fost la medic să mă panseze și a zis că o să îmi treacă,
Dar de miercuri până acum sa agravat.
Mă doare mușchiul de la picior foarte tare, de-abia pot sa umblu pentru că cele 2 mușcături sunt fix unde e mușchiul de la picior. Nu a fost nevoie sa fac antitetanos pentru că l-am făcut acum 2 ani.
Oare sunt șanse să fie o infecție in mușchi? Sau pur și simplu mă doare așa tare pentru că îs o grămadă de mușchi in zona aia.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Nu ai nimic grav. O sa-ti treaca. E normal sa te doara o perioada.

| alina2k18 a răspuns:

Cainii si pisicile au niste bacterii in gura.
Cand te musca ti le introduc in sange.
Nu ti-a dat reteta sa iei 7-10 zile antibiotic?
Ia niste antiinflamatoare si tu sa te mai lase durerea: Nurofen, Aulin, Ketonal.
Vezi cum te simti dupa ce iei 2-3 zile.
Cum arata tesutul de langa muscatura? S-a format un cerculet rosu de cativa cm diametru?

| Holiday a răspuns (pentru alina2k18):

"Cainii si pisicile au niste bacterii in gura."

Toate animalele au gura plina de bacterii, inclusiv omul. Un caine sanatos nu are in gura nicio bacterie care sa creeze probleme. Ba mai mult, saliva cainilor si a pisicilor e un bun antiseptic.

| alina2k18 a răspuns (pentru Holiday):

laughing
Esti funny daca tu consideri ca a avea saliva cuiva animal sau om in circulatia sanguina= antiseptic.
Mai informeaza-te putin pe la vet.
Separat ca ai presupus ca sunt sanatosi cainii desi orice proprietar care are >1caine nu il vaccineaza anual si deparazitat extern lunar nici atat laughing)
Vizite la vet si examen coproparazitologic la 6luni nici atatwinking

| Holiday a răspuns (pentru alina2k18):

Nu consider eu. O spun unii care au studiat asta. Oricum, probabilitatea sa te infectezi in urma muscaturii unui caine, sau pisica, e infima. Fie ca e vaccinat, fie ca nu e.

| alina2k18 a răspuns (pentru Holiday):

Vaccinurile sunt pentru bolile lor nu pentru zoonozewinking [ Rabia exclusa, sunt sub 5cazuri anual in Romania in ultimele decenii, cazuri confirmate la animale, la om 0 ].
Daca era asa infima posibilitatea sa nu iei o bacterie in urma muscaturii nu ii dadea medicul autorului postarii antibioticewinking

| Holiday a răspuns (pentru alina2k18):

O rana nu se infecteaza doar de la obiectul care ti-a provocat-o, ci, de cele mai multe ori se infecteaza ulterior de la alti factori din mediul inconjurator care ajung in contact cu rana nevindecata.

| alina2k18 a răspuns (pentru Holiday):

Eu ma refer la bacteriile din saliva intruduse direct in circulatia sanguina.

| ioana748 a răspuns:

Este normal sa doara. Nu este un traumatism usor.
Eu ador animalele, am 2 caini si o pisica,
Insa daca mi s ar intampla ce ti s-a intamplat tie, eutanasie in secunda doi.
Multa sanatate.

| KovacsB a răspuns:

Cainii se simt bine?

| RoxanaIoana108 a răspuns:

Cel mai bine sa consulți un medic, ba chiar urgent. Poate fi ceva minuscul sau poate fi ceva grav. In copilărie, îmi amintesc cum bunicul meu a fost mușcat de către un câine fără stăpân in timp ce venea sa ma ia de la scoala. I-am dezinfectat rana cu spirt și betadina zilnic pana aceasta s-a vindecat. Nu a întâmpinat greutăți, însă depinde și de gravitatea mușcăturii. Ați încercat sa mai dezinfectanți rana si acasa?

| Calinm22 explică (pentru RoxanaIoana108):

Da am dezinfectat zona cu ceva spray pe care mi la prescris medicul și am luat antibiotic dimineața și seara

| MihaiMB a răspuns:

Du-te la medic mai bine si iti va spune.

| Ciolac1 a răspuns:

Nu e de joacă atunci când vine vorba de așa ceva, iar medicul este singurul în măsură să îți spună dacă s-a agravat sau nu. Posibil să nu fie nimic, dar nu poți știi sigur până nu mergi la control. Nu-i de stat acasă