| anonim_4396 a întrebat:

Am fost muscat de o capusa mica neagra! Am facut dus am dat cu mana si a cazut am strans locul nu a mai iesit nimic, am spalat cu sapun am pus spirt si a ramas o gaurica mica curata dar s-a inrosit putin in jur! Ar trebui sa-mi fac griji! Daca nu se infecteaza si imi trece repede tot pot sa fac Lyme! Banuiesc ca nu toate sunt periculoase! Ce ma sfatuiti!?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| viavo a răspuns:

Cat mai urgent posibil du-te da doctor nu amana deloc! capul capusei poate fi inca la tine sub piele poate sa duca la o infectie destul de grava si chiar daca a iesit de tot pe vitor poti avea probleme grave de sanatate.In urma muscaturii de capuse te poti infecta ele in mare parte fiind infectate cu Borrelia burgdorferi.

| NonEinstein a răspuns:

Capusele sunt transmitoare de bacteri, cea mai frecventa fiind boala Lyme, dupa 6 luni e cronica, asa ca fa bine si du-te ca se trateaza usor daca o depistezi cand trebuie!

| denisa123456 a răspuns:

Sunt f.periculoase du-te la medic.bafta

| Stileblue a răspuns:

Buna!
Daca stii exact ca a fost o capusa si nu altceva, si ai vazut tu cum a iesit.
Dar daca a fost o capusa cel maiprobabil i-a ramas capu' acolo dar nu se vede!
Du-te la medic cat mai repede ai vazut si pe la tv. ce periculoase sunt!
Sper sa te faci binee!
Pa, pa

| MisteriousGirl6868 a răspuns:

Du-te la doctor cit mai repede pentru ca in cazul cind a mai ramas ceva acolo e posibil sa te imbolnavesti de o boala( nu stiu cum se numeste) iar boala e foarte periculoasa, duce la degradarea mintala a omului!