| Tonita a întrebat:

Trec direct la subiect:
Cu cateva ore in urma am scos o capusa cainelui meu am folosit pentru protectia mea niste manusi chrirurgicale.
A fost o problema si 2 degete sau patat cu putin sange nu mult putin... in timp ce o scoteam era o capusa foarteee mica si cainele meu are o rana rosie din pacate capul a ramas.
Am incercat dar am citit pe net ca va iesi singur dupa un timp intrebarea mea este sangele nu stiu exact daca era al cainelui meu sau cel de la capusa citisem ca daca capusa are vreo boala lymea de ex o poate transmite si prin atingere adica chiar si cu o picatura de sange dar am purtat manusile ar trebui sa imi fac griji? BTW: M-am spalat dupa acea cu multa apa si sapun si am dezinfectat mainile si cu spirt
Deci ar trebui sa imi fac griji?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| NevastuicAaA a răspuns:

Este bine ca te-ai protejat si te-ai dezinfectat apoi, insa capusa nu trebuia sa o scoti sau cel putin sa o scoti cu penseta speciala ca sa nu o rupi.Dezinfecteaza locul unde a fost capusa(cu betadina, iod). In cateva zile se va umfla zona si capul o sa iasa singur. Este bine sa-l dai cu o solutie pentru paraziti. Eu folosesc parakill(30 lei caini si pisici) si sunt multumit de el. Cat timp este dat cu solutie corespunzator nu o sa mai ai probleme, dar in caz ca se mai intampla si nu ai solutie pui o picatura de acetona sau benzina pe capusa si iese singura.

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand nu trebuia sa scoti tu capusa pentru ca, tocmai capul capusei trebuia scos, capul este cel care produce boala lyme, nu corpul, nu sangele din corpul capusei!
Faptul ca a curs sange nu se intampla nimic, sangele nu contine sida sau boala lyme, doar muscatura de capusa poate sa contina.
Du cainele la veterinar de urgenta, sa-i scoata capul capusei, pentru ca ala nu iese singur nici intr-un milion de ani.

| NevastuicAaA a răspuns (pentru Violleta2022):

Capul capusei este un obiect strain corpului, cu siguranta il va respinge si va iesi afara.

| Violleta2022 a răspuns (pentru NevastuicAaA):

Am fost muscata de o capusa acum 20 de ani si capul capusei a ramas acolo, inauntru pe veci, inca este acolo, probabil dezintegrat dupa atatia ani, dar niciodata eliminat, as ca, stiu de ce am spus asta, pentru ca am patit-o chiar eu.
Acum, ramane speranta ca, capul capusei sa nu fi fost contaminat si sa nu produca vreo boala sau paralizie, pentru ca NICIODATA nu trebuie sa incerci tu sa scoti o capusa din piele, mai ales daca esti copil si nu ai nici o experienta.
De exemplu, sangele capusei nu te afecteaza deloc, chiar daca a curs pe mainile tale, te speli si nu se intampla nimic.
Sangele ala te-ar putea afecta doar daca ai avea tu rani deschise la maini, care sangereaza si atunci sangele de capusa patrunde acolo.
dar, dupa cum spuneam, capul de capusa trebuie scos intotdeauna, corpul nu conteaza, ceea ce face rau si provoaca boala si paralizia este capul de capusa, mai ales daca capusa este contaminata.

| directoneraandbvb a răspuns:

Nu are de ce sa iti faci griji pentru tine insa pentru caine...ar trebui sa il duci la veterinar se poate îmbolnăvi din cauza ca a rămas capul capusii