| anonim_4396 a întrebat:

Am fost răcită și am stat 3 zile la pat. Prima zi: am mancat o banana, un biscuitel (gândul la mâncare îmi făcea greață) luam pastile îmi trăgeam pătura peste cap și mă culcam. m.am trezit după-amiază, iar atunci parca aveam chef de ceva mâncare. Am mâncat, luat pastile, pătură peste cap și mă prindea somn instant. Un pic mai pe seara îmi venea înapoi mâncarea de după-amiază așa că am mâncat o banana, poate îmi trece și m.am culcat înapoi. A doua zi: am mâncat un mar, niște smântână și cereale cu lapte. Am stat puțin ridicata sa mai stau, sa nu dorm întruna, după m.am întins iar și am stat puțin pe tiktok. M.a luat somnul așa că m.am culcat. După amiaza am făcut o baie fierbinte și iar m.am băgat în pat cu pătura peste cap și m.a prins somnul. Mai pe seara mi-a zis tata sa mă mai ridic sa mă plimb că stau întinsă prea mult. M.am plimbat puțin dar aveam o senzație de amețeală, așa că m.am pus în pat dar stand sus, neîntinsă. Am stat ce am stat după îmi era somn și m.am culcat. A treia zi: mă simțeam destul de rău pentru că nu aveam alimentație buna așa că atunci când mă gândeam la mâncare îmi era rău, când puneam ceva in gura îmi era rău. Aveam pofta de suc cu acizi pentru că până acum am băut apa. Am baut, am mâncat niște biscuiți și am luat pastile. Tata mi.a adus niște apă fierbinte sa îmi bag picioarele în și după m.am dat cu oțet și mi.am pus șosete cu oțet. Începea să mă deranjeze la stomac acel suc. mai stau puțin cu picioarele in apa și văd că îmi începuse stopul. M.am băgat sub pătură și iar m.a prins somnul (era după-amiază) Mai pe seara nu știu ce am mâncat dar știu că am băut un pahar de lapte fierbinte, am băut pastile și iar la somn, m.am trezit și iar somn, m.am trezit încă o tura și încă aveam senzația de somn dar am fost până la baie pentru că eram pe stop, văd că sunt destul de amețită așa că atunci când mă întorc mă mai plimb puțin prin casa. Mă pun in pat și iar mă prinde somnul... Peste câteva ore vine tata la mine și mă întreabă dacă îmi este rau "- de ce?" "- gemeai" și după incerc iar să mă pun sa dorm pentru că mă durea burta și îmi era greata din cauza stopului. Pe la 23 mă decid că îmi ajunge. Mă duc pe afara sa iau aer și văd că nu pot sa merg de amețeală. Am multa presiune in cap si mi se învârt ochii. Stau in pat in fund așteptând să se "scurga" sângele din cap și mai incerc sa merg din când în când dar este imposibil pentru că mi se învârt ochii iar picioarele nu mă asculta. Caut pe net "prea mult sânge în cap" și îmi dă "atac cerebral". Intru sa vad ce este și îmi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Inca o dat atrag atentia ca raceala nu se trateaza de catre noi acasa, in plus nu stii niciodata concret daca e gripa, raceala, covid etc
Cel mai intelept este cand simtiti ca ati racit sa mergeti la medicul de familie, pentru asta aveti medic!
Chiar si raceala tratata gresit duce la complicatii!

Mergi la medicul de familie de urgenta, daca nu ai medic de familie poti sa mergi la orice medic de familie si-i platesti consultul!
Daca nu vrei medic de familie poti merge la un medic ORL, desi costa putin mai mult consultul decat la un medic de familie la care nu esti asigurat (la medicul de familie este gratuit cand esti asigurat!)

Numai sta asa!

Singuri va faceti rau, tratandu-va cu paracetamol si cu ceea ce scrie prietenul alteori dusmanul google!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti foarte răcită numai fă baie si dupa iesi afara ca nu iti trece raceala, ia aspirina si paracetamol bea fervex fierbinte nu lapte smintină si măr prostii si biscuitel ce varsta ai 15 ani? După ce iei o aspirina si un paracetamol ambele odata bei fervex fierbinte, te dai cu spirt pe cap si pe gît eventual o frectie cu carmol iei halatul pe tine si transpiri ca ai racit la cap de aceea ai ameteli, nu este vorba de avc numai citii prostii, este epidemie de gripă in Romania, spitalele sunt pline, si circula virusi, esti răcită dupa ce transpiri macar 2 ore te schimbi de haine ca vor fi ude, si te stergi bine si te imbraci cu haine uscate te bagi in pat iar sub plapumă si stai acolo numai faci cîteva zile baie, ca sa te vindeci complet, ce varsta ai? Sanatate multa. Numai bea lapte si smantana, bea un ceai de fructe.

| natur a răspuns:

Cel mai probabil este o viroza nevindecata. De mers la medic. Ai nevoie neaparat de vitamina C din fructe (portocale, mandarine, clementine, lamaie, chivii, etc.) necesar sistemului tau imunitar pentru a invinge viroza. Pentru evitarea producerii refluxului gastric (intoarcerea continutului stomacului prin esofag) dormi cu capul mai ridicat cu cel putin 10 cm.
Vezi si aici: https://www.bioplant.com.ro/blog/sanatate/vitaminele-c-d-si-zincul