| MaryMaria333 a întrebat:

Am fost saptamana asta din nou la psihiatru si am fost diagnosticata cu tulburare depresiv recurentă, adică eram pe cale de vindecare dar am picat înapoi. Mi'a schimbat tratamentul și a spus ca dacă în 2-3 săptămâni nu se vad rezultate ma va interna.
Pe lângă depresie am aflat ca mai am și tulburare borderline. Deci e adevărat ca eu am probleme psihice? Prefer sa îmi spuneți adevărul direct că nu mă supăr, dar sa nu vorbiți dacă nu știți.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Noi? Noi suntem specialiști, romanul e născut atotștiutor? Nu noi decidem asta

| dullcat a răspuns:

Buna.Cred ca ar trebui sa asculti de medic, nu de strainii de pe internet. Daca iti este greu sa accepti, ai putea cere si o a doua parere specializata.Chiar si asa, sa accepti e primul pas spre a te face mai bine, nu este o infrangere.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Eu zic să nu te mai duci la acel medic dacă zice că vrea să te interneze! Înțelegeam dacă aveai probleme cu dogurile să te interneze, dar așa n-are rost. Depresia se poate trata singură.

| MaryMaria333 explică (pentru anonim_4396):

Poți fi internat din mai multe motive nu neapărat sa ai problema cu drogurile!

| anonim_4396 a răspuns (pentru MaryMaria333):

Oricum, eu zic să-ți cauți alt doctor, nu e normal să te amenințe!

| MaryMaria333 explică (pentru anonim_4396):

Nu m'a amenințat sub nici o forma, pur si simplu vrea sa îmi facă un bine sa ma vindece.

| DovleacTurbat a răspuns:

E o diferență între ce ai tu și la ce te gândești de fapt (demență, nebuni, cămașă de forță) etc, nu e chiar așa.
Fii liniștită.
Nu vad motivul pentru care te ar interna. Presupune că nu respecți schema de tratament? Sau oricare alt sfat de al său?

| RaduRobertRO a răspuns:

Probleme avem cu totii, tu ai atacuri de panica? Cat de des? Cum se manifesta la tine borderline? Abia dupa ce stim asta putem, spune ce si cum. Daca a spus un medic, este un sambure de adevar. Important este sa nu te sperii si sa incerci sa te ajuti singura.

| Utilizatoare123 a răspuns:

Sunt probleme emoționale, traumele tale nerezolvate, neglijate, te-au adus în acest punct. Nu te stresa cu etichete, boală-neboală. E ca și când ficatul te doare. La fel e cu creierul. Stigmatizează cineva oamenii cu probleme la ficat? Nu. Nici în cazul creierului nu trebuie să fie așa. Ar fi absurd. Pentru că, de fapt, ce ți se întâmplă e din cauza unui dezechilibru al neurotransmitatorilor. E ceva neurologic. Și gândește-te că psihoza e punctul în care poți spune că ești,, nebun", pentru că atunci pierzi simțul realității, luciditatea. Și asta se poate remedia cu tratament, oricum. Poți citi mai mult despre borderline. E o tulburare de personalitate - are cauze genetice, dar de cele mai multe ori apare din cauză că ai crescut într-un mediu abuziv, cu părinți dezechilibrați. Ai grijă de tine. Multă sănătate și putere!