| anonim_4396 a întrebat:

Hei,

(As aprecia mult daca aveti rabdare sa cititi si sa-mi lasati un raspuns)
In trecut, tatal meu a facut o depresie care a fost urmata de o alta depresie si tot asa (nu s-a tratat). Cativa ani mai tarziu, a inceput sa se agraveze si a inceput sa se transforme in altceva. Dupa o perioada in care a devenit din ce in ce mai rau, a ajuns la spital. Acolo a fost diagnosticat cu "tulburare psihotica cu episod depresiv sever". I s-a dat tratament si n-a mai avut nimic de atunci, isi ia tratamentul in prezent si totul e bine.
Cam la un an distanta, fratele meu a inceput sa aiba si el o stare depresiva (eu cred ca din cauza stresului de la scoala etc) care a disparut. La cateva luni, a reaparut aceasta "stare" (o s-o numesc asa, neavand cunostinte in domeniu) dar cu simptome mult mai grave...nu dormea, se panica, plangea...ca intr-un final sa delireze.
A fost si el sa se trateze si a fost diagnosticat cu "tulburare psihotica cu episod depresiv cu recurenta" (cred ca asa era, imi cer scuze daca m-am exprimat gresit), dupa cum spune si numele diagnosticului, s-a repetat (in momentul in care a intrerupt tratamentul) si acum ia tratament constant(dar tot are unele stari "aiurea"...)

Si acum :
- Se "mosteneste" boala? (Eu tind sa cred ca da, tinand cont ca si fratele meu a fost diagnosticat la fel. Dar am nevoie totusi de o confirmare...)
- Care sunt sansele sa ajung si eu ca fratele/tatal meu?

Va rog sa nu raspundeti cu "mergi la psiholog" / "foloseste Google". Daca caut pe Google, sunt prea multe informatii despre alte informatii si asa mai departe.

Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Psihozele au o importanta componenta genetica, deci da, se mostenesc (nu obligatoriu insa).
Riscul tau este mai mare decat al unei persoane fara antecedente familiale. Cu toate astea, nu depaseste 30%. Tine si de firea persoanei repsective, precum si mediul in care traieste. Tu, de exemplu, pari a avea o fire depresiva si panicata (crezi ca stresul de la scoala, care este minor, poate declansa o boala psihica, desi toata lumea stie ca perioada scolara este cea mai relaxata si nestresanta perioada din viata unui om). dar daca vei incerca sa gandesti pozitiv, sa nu mai crez toate prapastiile, sa ai o viata activa, implicata, sa ai prieteni si viata sociala, sa eviti situatiile stresante (relatii nepotrivite, imprumuturi mari, slujbe instabile) si vei merge la psiholog imediat cum simti tendinte depresive, vei putea evita o depresie majora

| LePotato a răspuns (pentru Brigaela):

Multumesc mult pentru raspuns, doamna Brigaela.
As mai avea o intrebare:
- O persoana cu boala asta, mai poate munci? (care se trateaza etc)

| Brigaela a răspuns (pentru LePotato):

Depinde in primul rand de severitatea bolii. Unii pacienti nu au capacitate de munca, altii au, dar sunt apti numai pentru anumite munci. Adica nu vor putea avea munci de raspundere (medic, profesor), cu risc (pilot) sau care implica folosirea de arme (jandarm). Exista o comisie de evaluare a capacitatii de munca care evalueaza fiecare persoana in parte pentru a decide daca poate sau nu sa munceasca

| LePotato a răspuns (pentru Brigaela):

Multumesc mult pentru raspunsuri.

| Brigaela a răspuns (pentru LePotato):

Mult succes si sanatate!

| Doub a răspuns:

Adi, nu te mai gândi la prostii. Nu moşteneşti nimic.

| R0R0 a răspuns:

Se mostenesc.
Numai ca tu nu vei avea boala asta. De ce? Fiindca i-a transmis-o fratelui tau.

| ghiCIne a răspuns:

Eu nu cred ca suntem in masura sa ne dam cu parerea. Totusi, sunt probleme medicale care trebuie analizate de un specialist, iar psihologul (a nu fi confundat cu psihiatrul) trebuie sa stie cel mai bine, mai ales daca vrei un raspuns sigur.

| LePotato a răspuns (pentru ghiCIne):

Sunt cativa utilizatori in masura sa-mi raspunda.
Multumesc totusi de raspuns.