| Alex0000 a întrebat:

Am fumat Marijuana pentru prima data, si e si prima data cand fumez. Mi se poate intampla ceva anume? Am auzit ca Marijuana poate sa-ti reduca capacitatea de concentrare, in diverse cazuri, eu sunt student si nu mi-a 'afectat' inca concentrarea. Dimpotriva, am disfrutat momentul acela big grin. Ma simteam de parca as fii 'scapat' de ceva anume, ma simteam relaxat, si aveam chef de ras =).
PS: Eu nu fumez, eu fumez o tigara obisnuita cum s-ar spune, 'din Joi in Pasti', asta inseamna, o data la 5-6 luni, poate si mai mult.
Iar in cazul Ierbei, a fost prima oara si cred ca ultima, nu vreau sa fiu un vicios drogat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Afectarea capacitatii de concentrare nu apare decat la cei ce consuma frecvent, nu si la consumatorii ocazionali.

| Simpatic a răspuns:

Si eu am fumat maria o data,de doua ori, de trei ori, de mai multe ori asta dupa ce fumasem 6 ani tigari normale.De la maria nu am avut dependenta pentru ca fumam rar, odata la 2-3 luni, de tutun am scapat mai greu, dupa lupte seculare.Cred ca nu e bine sa incerci si alta data, unora slabi de inger le da dependenta, o sa iti amplifice senzatia de a fuma mai des atat tigari normale cat si marijuana.Multi dupa ce incep cu drogurile usoare canabis trec la alea mai naspha ajungand la ac...deci mai bine fa cateo bauta din cand in cand e mai sanatoasa decat maria si renunta la fumat.

| Alemoni a răspuns:

Nu ti se intampla nimic anume, daca pe viitor nu vei mai fuma iarba.
Sanatate!

| AndreiGabi a răspuns:

Ferestete pe viitor, sfatul meu.Nu te afecteaza cu nimic, poate doar in relatiile tale cu familia sau prietenii(in caz ca se afla), nu din prima...

| Laura a răspuns:

Nu, nu pățești nimic. Mai rău pățești de la o țigară normală. Și nu, n-o să ajungi un vicios drogat, marijuana nu dă dependență.

| OaKi12 a răspuns:

Din ce am citit eu, marijuana nu da dependenta, nu face rau, ba chiar, in America sau in nu stiu ce tara, unde este legala, doctorii scriu retele cu marijuana. Cica e un stimulent pentru minte, si asta se prescrie (Ca medicament), de obicei la oamenii care trec printr-o faza mai proasta, necazuri, depresii, chestii din astea. Bafta! Numai sa nu ajungi de la marijuana la ceva mai grav...

| Oston a răspuns (pentru OaKi12):

Ai zis bine, dar nu in toate statele din America. In California si alte cateva. Canabisul a salvat oameni de SIDA sau cancer. Nu face nimic rau, poti sa o fumezi linistit.

| catapinguu a răspuns:

Nu ti se reduce capacitatea de concentrare dupa un fum..doua sau dupa ce ai fumat un cui! Cu timpul, daca continui doar.

| Qusifor23 a răspuns:

Fumeza ce vrei frate nu ti`se intampla nimic...nu te atinge de legale, asta este toata,, smecheria ''

| Regele_Printul_1998 a răspuns (pentru Qusifor23):

Frate aici ai dreptate am fumat 4 ani legale si recunosc mau prajit rau dar dupa o pauza de 1 an mi-am revenit acum fumez numai maria atat si mise pare ca este foarte buna ba chiar am luat de mai multe ori 10 la scoala cand cand m-am dus fumat la examene sau la texte bafta

| Smalzeero a răspuns:

Stai calm. Efectele de care te temi tu apar doar in urma unui consum frecvent de iarba, nu din cauza unei singure incercari. Bafta!